Reklama

Strona główna

Komisja Europejska podpisała porozumienie z branżą cyberbezpieczeństwa

  • Ilustracja: Orbital ATK

Porozumienie pomiędzy Komisją Europejską a firmami komercyjnymi ma według wstępnych ustaleń przynieść niecałe 2 mld euro inwestycji na polu bezpieczeństwa informatycznego do roku 2020.  Inicjatywa ta ma pozwolić państwom Unii Europejskiej na lepsze przygotowanie infrastruktury na ataki hakerskie. Według Komisji, dzisiejsze porozumienie z Europejską Organizacją Cyberbezpieczeństwa (ECSO) ma także wzmocnić sam sektor, który będzie konkurencją dla firm zza oceanu.

- Bez bezpieczeństwa oraz zaufania nie możemy mówić o jednolitym rynku cyfrowym. Europa musi być gotowa na powstrzymanie wzrastających cyberzagrożeń na terenie całej Unii. Dzisiaj proponujemy skupienie się na osiągalnych celach cyberbezpieczeństwa, tak aby na podstawie bezpiecznego systemu wspólnie w przyszłości zbudować jednolity rynek w sieci – powiedział podczas spotkania w Sztrasburgu Andrus Ansip, komisarz ds jednolitego rynku cyfrowego.

Zgodnie z podpisaną dziś umową, Unia Europejska zainwestuje 450 mln euro w program Horizon 2020, który wspiera rozwój technologiczny w Unii Europejskiej. Firmy stowarzyszone w ramach ECSO zamierzają do 2020 roku zainwestować trzykrotność tej kwoty. Partnerami całego przedsięwzięcia mają  być także administracje na szczeblu państwowym, regionalnym i lokalnym,  a także organizacje naukowe. Zamysłem całego projektu ma być wypracowanie kanałów komunikacji pomiędzy podmiotami zajmujących się cyberbezpieczeństwem i innowacjami już w początkowych fazach realizowania programów. Sektory, które według Komisji będą zainteresowane wprowadzeniem takich mechanizmów to energetyka, medycyna, transport i finanse.

W informacji przekazanych w oficjalnym biuletynie prasowym Unii Europejskiej, wynika, że europejskim firmom brakuje funduszy na ekspansję poza rynki europejskie, ten program ma im to umożliwić.

Czytaj też: Na bazie CERT Polska rusza Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa

Reklama

Komentarze

    Reklama