Reklama

Strona główna

Kobiety mniej przezorne w kwestiach cyberbezpieczeństwa

  • Ciężarówka służąca do transportu rakiet balistycznych z zakładów Jużmasz do stanowisk startowych. Muzeum Strategicznych Wojsk Rakietowych w Pierwomajsku. Fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl
    Ciężarówka służąca do transportu rakiet balistycznych z zakładów Jużmasz do stanowisk startowych. Muzeum Strategicznych Wojsk Rakietowych w Pierwomajsku. Fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl

Tylko 15 proc. kobiet uważa, że mogą stanowić cel cyberprzestępców, a aż 16 proc. przedstawicielek płci pięknej przyznaje, że nie chroni swojego urządzenia podłączonego do Internetu hasłem - wynika z badania Kaspersky Lab i i B2B International. To niepokojące zważywszy, że przechowują na nich cenne dane.

Jak pokazują badania Kaspersky Lab i i B2B International dla ponad połowy (57 proc.) kobiet z Europy zdjęcia i filmy przechowywane na smartfonach mają większą wartość niż cokolwiek innego na tych urządzeniach, włączając w to sam sprzęt (54 proc.), podczas gdy dla mężczyzn odsetek ten wynosi 42 proc. Jednak chociaż ponad jedna czwarta kobiet martwi się o bezpieczeństwo online takich zdjęć, wiele spośród nich nadal nie stosuje podstawowych środków bezpieczeństwa.

W badaniu stwierdzono również, że chociaż kobiety są bardziej skłonne do publikowania zdjęć przedstawiających je same (48 proc.) oraz osoby, które znają (40 proc.) — dla porównania, dla mężczyzn odsetek ten wynosi odpowiednio 43 proc. i 33 proc. — jedną z ich największych obaw, wskazaną przez 29 proc., jest bezpieczeństwo zdjęć i filmów w sytuacji, gdyby cyberprzestępca uzyskał dostęp do urządzenia. Jedna na cztery Europejki martwi się, że takie zdjęcia oraz inne informacje mogą zostać udostępnione w nieodpowiedni sposób lub bez ich zgody, stawiając je w kłopotliwej sytuacji i wyrządzając szkody, w przypadku wysłania do nieodpowiedniej osoby (25 proc.), lub nawet przyczyniając się do zniszczenia relacji (25 proc.).

Mimo to wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, jak podatne są na działania cyberprzestępców — jedynie 15 proc. uważa, że mogą stanowić cel tego rodzaju ataków, podczas gdy wśród mężczyzn odsetek ten wynosi 25 proc. W efekcie kobiety nie stosują środków ochrony w celu zabezpieczenia tak istotnych dla nich zdjęć czy innych poufnych informacji przechowywanych w smartfonach. W przeciwieństwie do mężczyzn, nawet 16 proc. kobiet przyznaje, że nie chroni swojego urządzenia przy użyciu hasła, a 10 proc. z nich nie stosuje żadnej formy rozwiązania bezpieczeństwa.

Ten brak świadomości ryzyka pokazują także wyniki niedawnego quizu Kaspersky Lab dotyczącego bezpieczeństwa, w którym 27 proc. kobiet przyznało, że nie tworzy kopii zapasowych danych ze swoich urządzeń, ryzykując tym samym utratą wszystkich swoich cennych zdjęć, filmów i plików w przypadku, gdyby ich urządzenie zostało skradzione lub uszkodzone. Mężczyźni są lepiej przygotowani w porównaniu z kobietami — 80 proc. z nich deklaruje, że tworzy kopie zapasowe swoich urządzeń.

 

 

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama