Reklama

Strona główna

Kampanie phishingowe rosną w tempie 800 procent rocznie

  • Fot. Dr Włodzimierz Lewandowski

Eksperci ostrzegają przed rosnącym zagrożeniem ze strony ataków phishingowych. W ciągu roku nastąpił ogromny wzrost takich wiadomości, sięgający aż 800 procent.

Najnowszy raport na temat kampanii phishingowych opublikowała firma PhishMe, która zajmuje się neutralizowaniem tego typu zagrożeń. Według ich badań w pierwszym kwartale 2016 r. przestępcy wysłali 6,3 miliona wiadomości zawierających phishing. Najbardziej niepokoi fakt, że względem tego samego okresu w 2015 r. nastąpił wzrost liczby takich wiadomości – i to aż o 789 procent.

Co równie niepokojące, e - maile phishingowe zawierają już nie tylko linki do stron ze złośliwym oprogramowaniem lub fałszywe wiadomości zachęcające do podawania wrażliwych danych. Coraz częściej takie maile zawierają także wirus typu ransomware. Tego typu programy po zainstalowaniu na komputerze szyfrują dane należące do użytkownika. Wirus zostawia na komputerze wiadomość tekstową z której ofiara dowiaduje się, co musi zrobić, by uzyskać klucz dostępu do swoich danych.

Tego typu wirusy znajdują się już w ponad 50 proc. wiadomości phishingowych. To również znaczący wzrost względem 2015 r. Najpopularniejsze robakami tego typu to pochodne oprogramowania Locky oraz TeslaCrypt. Eksperci doradzają, by unikać wiadomości niewiadomego pochodzenia, nawet jeśli wyglądają jak maile od prawdziwych firm i instytucji.

Czytaj też: Kolejny wirus typu ransomware atakuje firmy

 

Komentarze