Reklama

Strona główna

Izrael i USA pogłębiają współpracę. Powstanie "wspólny komitet cyberbezpieczeństwa"?

Premier Izraela Benjamin Netanjahu - fot. AP / Emil Salman
Premier Izraela Benjamin Netanjahu - fot. AP / Emil Salman

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział, że podczas zaplanowanego na połowę lutego br. spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem zaproponuje zwiększenie dwustronnej współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Zdaniem premiera Izraela, Iran próbuje włamać się do infrastruktury krytycznej w regionie oraz w krajach zachodnich. Istnieje według niego ryzyko, że internet może zostać wykorzystany przez irańskich hakerów do cyberataków na państwa zachodnie. Dlatego Netanjahu ma zamiar podczas swojej zbliżającej się wizyty w Waszyngtonie omówić z prezydentem Trumpem kwestię współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Przemawiając do tysięcy osób zebranych na dorocznej międzynarodowej konferencji i wystawie CyberTech, Netanjahu powiedział, że spotkał się w ubiegłym tygodniu z Rudym Giulianim, specjalnym doradcą Trumpa ds. cyberbezpieczeństwa.

Premier Izraela mówił podczas konferencji CyberTech, że Izrael i Stany Zjednoczone, to dwie wiodące siły w walce o światowe bezpieczeństwo cybernetyczne. Jego zdaniem bardzo ważne jest, żeby poszerzyć to, co każdy z tych krajów robi sam, poprzez współpracę na szczeblu rządowym oraz tym, co można zrobić dla poprawy cyberbezpieczeństwa w przemyśle. Netanjahu przyznał, że oba rządy już prowadziły ważne dyskusje na ten temat, ale trzeba budować współpracę w ramach nowej administracji. - Im więcej będziemy pracować razem, tym nasze bezpieczeństwo cybernetyczne będzie większe – mówił.

Czytaj także: Rosyjscy hakerzy szykują cyberatak na kraje skandynawskie

W wywiadzie udzielonym izraelskiej państwowej telewizji Channel One, Giuliani powiedział, że prezydent Trump poprosił go, by doprowadził do powołania wspólnego komitetu cyberbezpieczeństwa z Izraelem, do obrony przed zagrożeniami sieciowymi. Były burmistrz Nowego Jorku został powołany do roli doradcy Trumpa z uwagi na swoją wieloletnią udaną karierę jako burmistrza Nowego Jorku. Giuliani jest członkiem kancelarii prawniczej Greenberg Traurig, która ma siedzibę w Tel Awiwie i oddziały na całym świecie. Przewodniczy działaniom w zakresie rozwoju cyberbezpieczeństwa, prywatności i zarządzania kryzysowego przedsiębiorstwem.

Netanjahu zwrócił uwagę, że Izrael przyciąga około 20 proc. prywatnych inwestycji na świecie w cyberprzestrzeni. - To jedna piąta światowych inwestycji prywatnych. Nieźle jak na kraj, który jest tylko jedną dziesiątą promila światowej populacji – mówi premier Izraela.

Chuck Robbins, prezes Cisco, powiedział, że kierowana przez niego firma, będąca międzynarodowym liderem w sektorze technologii cybernetycznych i informacji, podczas 20 lat obecności w Izraelu zainwestowała dużo środków w ośrodki badawczo-rozwojowe, dzięki czemu powstało co najmniej kilkanaście izraelskich firm. Robins zaznaczył, że firma Cisco zamierza być aktywna w Izraelu także w nadchodzących latach.

Reklama

Komentarze

    Reklama