Reklama

Biznes i Finanse

Huawei: jesteśmy gotowi pomóc polskim firmom wykorzystać szansę, która przed nimi stoi

Fot. Huawei
Fot. Huawei

Według raportu „Wdrożenie 5G w Polsce – perspektywy i szanse”, opublikowanego niedawno przez Związek Pracodawców i Przedsiębiorców, szybka implementacja 5G może stać się pewną receptą na złagodzenie kryzysu gospodarczego wywołanego koronawirusem. Eksperci przedstawili dwa priorytety, które mają sprawić, że tak właśnie będzie. Pierwszym z nich jest wykorzystanie mechanizmu konkurencji wśród dostawców dla osiągnięcia najlepszego stosunku jakości do ceny oraz szybkości dostarczenia, drugim zaś - ustanowienie wysokich standardów bezpieczeństwa, bez wykluczania któregokolwiek z dostawców.

Obecnie ponad 4,5 miliarda osób korzysta z Internetu, a 300 tysięcy z nich zrobiło to po raz pierwszy w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Coraz więcej ludzi korzysta też z dostępu do sieci poprzez urządzenia mobilne i szacuje się, że już za 5 lat, aż 75 proc. użytkowników będzie z niej korzystać wyłącznie poprzez smartfony. Oznacza to stale rosnące zapotrzebowanie na dostęp do Internetu mobilnego. Co więcej, pandemia COVID-19 spowodowała, że zmienił się w wielu przypadkach model świadczenia pracy, oraz sposób spędzania wolnego czasu, przez co ruch w sieci zwiększył się nawet o 50 proc. Aby spełnić rosnące potrzeby, sieć musi zostać zmodernizowana - to jeden z głównych wniosków wynikających z raportu Związku Pracodawców i Przedsiębiorców.

Oczywiste jest, że 5G to bardzo duża szansa, ale w obecnej sytuacji szybkie uruchomienie tego standardu to już konieczność. Powszechny dostęp do szybkiego Internetu i umożliwienie przedsiębiorcom oraz konsumentom korzystania z usług opartych na najnowszych technologiach to warunek naszego rozwoju

Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP

Według ekspertów przygotowujących raport, wyścig o 5G trwa na całym świecie, ponieważ wdrożenie nowej technologii może przynieść bardzo wymierne korzyści, tak firmom, jak i społeczeństwu w ogóle, w tym nawet 63 miliardy złotych wzrostu PKB Polski w ciągu 8 lat, czy stworzenie 2 milionów nowych miejsc pracy w całej Unii Europejskiej. Kraje, które nie zaimplementują 5G dostatecznie szybko, zostaną w tyle, stając się mniej konkurencyjnymi w stosunku do swoich sąsiadów.

Istotnym czynnikiem mającym według autorów raportu wpływ na zapewnienie ostatecznym użytkownikom, zarówno prywatnym jak i biznesowym, optymalnych warunków wdrożenia sieci 5G z uwzględnieniem jakości, bezpieczeństwa, ceny i szybkości implementacji, jest gwarancja konkurencji na rynku dostawców. Wykluczenie któregokolwiek z nich ze względów na czynniki inne niż techniczne, byłoby zarówno szkodliwe dla społeczeństwa, jak i niezgodne z wytycznymi Światowej Organizacji Handlu.

Modernizacja sieci oznacza szansę na znaczne zwiększenie konkurencyjności Polski i polskich firm zarówno na europejskim, jak i światowym rynku. Z kolei Huawei, dzięki bogatemu doświadczeniu zdobytemu podczas wdrażania technologii 5G w innych krajach oraz szerokiemu zapleczu technicznemu i sprzętowemu, jest dla Polski naturalnym partnerem w tej transformacji. Jesteśmy w pełni gotowi, aby poprzez wprowadzenie 5G pomóc polskim firmom wykorzystać szansę, która dziś przed nimi stoi

Radosław Kędzia, wiceprezes Huawei w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i Krajów Nordyckich

 Informacja prasowa Huawei

Reklama

Komentarze

    Reklama