Reklama

Polityka i prawo

Holandia: aresztowano hakera odpowiedzialnego za ataki na strony o COVID-19

Fot. Dutch police/Wikimedia Commons/CC 1.0
Fot. Dutch police/Wikimedia Commons/CC 1.0

Haker odpowiedzialny za atak DDoS wymierzony w holenderskie strony internetowe został aresztowany przez lokalną policję. Witryny mają kluczowe znaczenie dla społeczeństwa w okresie pandemii koronawirusa, ponieważ informują o bieżącej sytuacji oraz sposobach postępowania. W wyniku incydentu dostęp do nich był niemożliwy.

W piątek 10 kwietnia bieżącego roku aresztowano 19-letniego mężczyznę z Bredy, który jest podejrzany o przeprowadzenie ataków DDoS, wymierzonych w strony internetowe, w tym MijnOverheid.nl i Overheid.nl. Incydent miał miejsce 19 marca – informuje holenderska policja.

Zaatakowane strony zostały czasowo zablokowane. Eksperci wskazują, że Overheid.nl „była i jest” często odwiedzaną witryną z powodu kryzysu związanego z koronawirusem. Dostępność do tej strony dla społeczeństwa ma kluczowe znaczenie, szczególnie w okresie pandemii.

„Przeprowadzenie ataku DDoS jest przestępstwem” – czytamy w oficjalnym komunikacie opublikowanym przez holenderską policję. – „Dzięki dobrej współpracy z zespołem ds. cyberprzestępczości szybko udało się aresztować podejrzanego”.

Dochodzenie w tej sprawie było prowadzone przez zespół ds. cyberprzestępczości policji środkowej Holandii, który specjalizuje się w badaniu i zwalczaniu ataków DDoS. Za śledztwo odpowiedzialny jest prokurator z Hagi.

Zgodnie z opublikowanym komunikatem 19 marca wspomniane wcześniej witryny zostały zablokowane na kilka godzin. Na skutek incydentu użytkownicy nie byli w stanie wejść na wybraną stronę w celu uzyskania istotnych informacji. Cyberatak miał miejsce, gdy wiele przepisów i instrukcji postępowania związanych z pandemią koronawirusa jest dostępnych wyłącznie za pośrednictwem Internetu. „Aresztowany jest podejrzany o narażenie na szwank ważnych informacji, które miały wpływ na bezpieczeństwo” – tłumaczy holenderska policja.

MijnOverheid.nl jest rodzajem cyfrowej skrzynki pocztowej, na którą obywatele otrzymują korespondencję od rządu, na przykład na temat swoich deklaracji podatkowych lub zasiłku na dziecko. Znajdują się tu również dane osobowe oraz inne informacje, w tym data przeglądu technicznego.

„Blokując taką stronę internetową, odmawia się obywatelom dostępu do ich danych osobowych i ważnych informacji rządowych” – podkreślił Jeroen Niessen, szef zespołu ds. cyberprzestępczości policji w centralnej Holandii. – „Jest to bardzo ważny problem szczególnie teraz, gdy kryzys związany z koronawirusem powoduje dodatkową niepewność i wielką potrzebę dostępu do informacji”. Dodał, że holenderska policja robi wszystko, aby zapewnić jak najwyższy poziom ochrony obywatelom oraz przedsiębiorstwom i jednocześnie utrudnić hakerom prowadzenie złośliwych kampanii.

Reklama

Komentarze

    Reklama