HarmonyOS: Huawei zapowiada uruchomienie własnego systemu operacyjnego

25 maja 2021, 14:18
42621240384_412a9302a1_c
fot. A4-Nieuws / Flickr / CC BY-SA 2.0

Chiński koncern telekomunikacyjny Huawei, który za sprawą nałożonych na niego sankcji został odcięty od amerykańskiego oprogramowania, zamierza 2 czerwca uruchomić własny system operacyjny HarmonyOS – przekazała we wtorek agencja Reutera.

Sankcje nałożone w 2019 roku przez amerykański rząd sprawiły, że nowe modele telefonów Huawei nie mogą korzystać z usług Google Mobile Services, na których opiera się większość aplikacji na system Android.

Nie jest jasne, czy wraz z własnym systemem operacyjnym Huawei zaprezentuje też nowe modele smartfonów, czy też system będzie instalowany na starych urządzeniach w trybie aktualizacji.

Uruchomienie HarmonyOS tylko częściowo złagodzi wpływ amerykańskich sankcji, które odcięły Huawei również od kluczowych technologii pochodzących z USA, co utrudniło mu projektowanie własnych czipów i sprowadzanie komponentów od dostawców zewnętrznych – pisze Reuters.

Administracja byłego prezydenta USA Donalda Trumpa uznała Huawei za zagrożenie dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych, twierdząc, że chińska firma może wykorzystywać wyprodukowane przez siebie urządzenia do szpiegowania na rzecz Pekinu. Huawei temu zaprzecza.

Szef Huawei Ren Zhengfei sygnalizował w tym tygodniu w okólniku rozesłanym do pracowników, że firma będzie się skupiała na rozwoju oprogramowania, ponieważ – jak ocenił – dziedzina ta znajduje się zasadniczo „poza kontrolą USA” i Huawei będzie tam miał „większą niezależność i autonomię”.

image

 

PAP - mini

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Feniks
wtorek, 25 maja 2021, 17:44

Niech Huawei rozwija nowe technologie, nowe programy. Niech stanie się Numerem 1 i światowym liderem w nowościach.

Anonim
wtorek, 25 maja 2021, 21:06

"Niech Huawei rozwija nowe technologie, nowe programy. Niech stanie się Numerem 1 i światowym liderem w nowościach." - To modlitwa, zaklęcie czy tylko pobożne życzenie? Jak na razie Chiny pod względem hardware dogoniły poziom technologiczny Japonii, ale nadal nie są w stanie spopularyzować żadnej własnej konsumenckiej platformy sprzętowo-programowej, głównie ze względu na to, że dojrzałe rynki są już zabetonowane (można powiedzieć, że taka jest specyfika w IT - naturalne dążenie do tworzenia monopoli lub w najlepszym wypadku oligopoli), a szanse na znalezienie kolejnej niszy czy rewolucję pojawiają się raz na kilka dekad.

Feniks
środa, 26 maja 2021, 00:11

Chiny są lepiej zorganizowane od innych, przewyższają kulturalnie i głodem wiedzy itd. Na wojnach światowych nie dorabiały się. To ich twórcza i ciężka praca, zdyscyplinowanie, doprowadziły, ten wspaniały Naród do dzisiejszej pozycji. Rokuję wielki rozwój Chin.

Tweets CyberDefence24