Biznes i Finanse
Hakerzy z dostępem do poufnych dokumentów brytyjskiego rządu
Hakerzy pozyskali poufne dokumenty na temat brytyjskich projektów pomocowych finansowanych ze specjalnego funduszu bezpieczeństwa narodowego. Incydentem zajmuje się obecnie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa oraz Biuro ds. Zagranicznych, Wspólnoty i Rozwoju Wielkiej Brytanii.
Sprawę incydentu badają specjaliści brytyjskiego Biura ds. Zagranicznych, Wspólnoty i Rozwoju (FCDO) oraz Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC). Eksperci starają się dowiedzieć, w jaki sposób nieuprawniony podmiot pozyskał poufne dane – ustalił The Guardian.
FCDO poinformowało o incydencie firmy oraz osoby, których bezpieczeństwo danych zostało naruszone, wskazując, że sprawa dotyczy takich informacji jak imię i nazwisko, dane kontaktowe i służbowe, narodowość oraz lokalizacja. Znajdowały się one w dokumentach, które pozyskali hakerzy.
Traktujemy bezpieczeństwo danych bardzo poważnie i dokładnie badamy ten incydent.
Na ten moment nie wiadomo czy za incydent odpowiedzialny jest pojedynczy haker, grupa lub podmiot powiązany z państwem uznawanym przez Wielką Brytanię za przeciwnika.
The Guardian precyzuje, że dane, których bezpieczeństwo zostało naruszone dotyczą osób pracujących przy projektach pomocowych finansowanych z Funduszu Konfliktów, Bezpieczeństwa i Stabilizacji (ang. Conflict, Security and Stabilisation Fund – CSSF).
CSSF to fundusz o wartości 1,26 mld funtów nadzorowany przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Środki z tej puli są przeznaczone na pokrycie projektów mających na celu m.in. wspieranie i realizację zadań na rzecz przeciwdziałania niestabilności i zapobiegania konfliktom zagrażającym interesom Wielkiej Brytanii. Obejmuje to wydatki na np. zwalczanie terroryzmu oraz radykalizacji w takich regionach jak Azja Południowa oraz Afryka.
Fundusz stał się katalizatorem bardziej zintegrowanych działań rządu Wielkiej Brytanii w odpowiedzi na niestabilność i konflikty. W ciągu ostatnich 5 lat CSSF zmienił sposób, w jaki Wielka Brytania reaguje na konflikty i niestabilność za granicą.
CSSF działa w 84 krajach, dostarczając środki na pokrycie ponad 90 programów na całym świecie. Głównym celem Funduszu jest wzmocnienie globalnego pokoju i bezpieczeństwa, wzmacnianie odporności oraz reagowania na kryzysy, a także zwalczanie skrajnego ubóstwa i udzielenie pomocy społeczeństwom najbardziej podatnym na zagrożenia.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany