Aukcja charytatywna Defence24.pl celem dezinformacji. Źródłem rosyjski ośrodek propagandy

27 września 2021, 13:10
32177892660_84d8d6eac8_c
Fot. NATO North Atlantic Treaty Organization/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

W sieci pojawił się fake news, według którego Ministerstwo Obrony Narodowej prowadzi na Allegro aukcję, aby w ten sposób uzbierać środki na amerykańskie czołgi M1 Abrams. Dezinformująca treść nawiązuje do licytacji charytatywnej prowadzonej przez Grupę Defence24 i stanowi przykład działań rosyjskiego ośrodka propagandy.

„Na Allegro.pl każdy, kto zechce, może kupić jeden dzień w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu za około 260 dolarów. Prawdopodobnie za te pieniądze będzie można polatać wojskowym samolotem lub śmigłowcem” - czytamy w treści fake newsa.

O sprawie poinformował Michał Marek, dyrektor Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa. Na swoim oficjalnym koncie na Twitterze wskazał, że powyższe twierdzenia to przykład fake newsa rosyjskiego ośrodka propagandy, imitującego źródło na Białorusi.

Jaka jest prawda? Cel charytatywny aukcji

W rzeczywistości aukcja organizowana przez Defence24.pl prowadzona jest na cel charytatywny – dochód zostanie przeznaczony na wsparcie podopiecznych Fundacji Dorastaj z Nami. Pod jej opieką znajdują się dzieci oraz rodziny poległych weteranów i funkcjonariuszy służb mundurowych.

Na licytację trafiły przedmioty przekazane przez m.in. parę prezydencką, premiera, szefa MON oraz dowódców. Wśród nich znajduje się np. zestaw spinek do mankietów z orłem, naszyjnik od pary prezydenckiej oraz limitowana filiżanka „Niepodległość 1918-2018” (od premiera). Pełną listę przedmiotów można znaleźć pod linkiem.

Warto podkreślić, że aukcja ma związek ze zbliżającą się konferencją Defence24Day & SOFEAST, która odbędzie się w dniach 29-30 września br. w warszawskim Centrum EXPO XXI.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: redakcja@cyberdefence24.pl. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 23
veritas
czwartek, 30 września 2021, 10:21

Można iśćza sugestią i ogłosić zbiórkę na czołgi Abrams - ciekawe co wtedy będą pisać :) Swoją drogą chętnie się dołożę :)

czarno to widzę
wtorek, 28 września 2021, 08:33

Jeżeli to prawda, to ktoś zrobił Aukcji charytatywnej Defence24 świetną reklamę...

dobra rada
wtorek, 28 września 2021, 15:49

jak już to antyreklamę :) od ruskiego mordoru internetowego najlepiej się trzymać z dala

Franz
poniedziałek, 27 września 2021, 22:57

W tym wypadku udalo sie relatywnie szybko wyjasnic zrodlo tej antypolskiej i antyamerykanskiej propagandy. Martwi mnie jednak codzienna wrecz lektura komentarzy pod artykulami def.24 pelnymi nie tyle zjadliwymi ale komentarze udajace fachowosc w rzeczywiszosci dezawuujace naszego sojusznika USA. Sluzy to to wywolania u zainteresowanych czytelnikow niepewnosci, i powatpiewania w solidnosc i rzetelnosc naszych umow bilateralnych z USA oraz wspolpracy z NATO. Chcialoby sie widziec artykul omawiajacy ta wojne na forum internetowym wraz ze wskazaniem zleceniodawcow tak jak to zrobiono powyzej

ubawiony
wtorek, 28 września 2021, 21:30

Zawracasz głowę Wiadomo kto i po co.

taka prawda
wtorek, 28 września 2021, 15:39

Dlaczego zleceniodawców? Czasami są to po prostu zwykłe "docinki". Jak się czasami otworzy artykuł dotyczący Rosji to mnóstwo komentarzy typu ruski sprzęt to złom, Rosja to bandyci itp. Więc czasami coś tam się napisze np. , że Amerykanie nie dali rady w Afganistanie ... i to wystarczy. Tylko, że nie jest to dezinformacja. A adresy ip to myślę, że redakcja ma. Poza tym dużo postów w ogóle się nie ukazuje - czyli "moderacja" na tym portalu jest.

żenado-meter
czwartek, 30 września 2021, 10:16

Jest zupełnie odwrotnie: jakikolwiek krytyczny czy demaskatorski komentarz o Rosji powoduje lament o "pluciu na Rosję" i "a my co" ("my" czyli Polska - która pod żadnym pozorem nie może krytykować Rosji). Natomiast jeśli chodzi o krytykę zachodu: niema problemu :)

Piotr ze Szwecji
wtorek, 28 września 2021, 11:22

Glebą są mniejszości antysemickie zamieszkałe od wieków w Polsce. Często to są też przedstawiciele poglądów polskiego nacjonalizmu, który zawsze widział Polskę jako neoliberalny podnóżek Rosji albo Niemiec i się nigdy w 1918 roku nie obudził ku niepodległości. Rosyjskich/niemieckich agentów/pachołków łatwo rozpoznać nie tylko po antysemickich i antyamerykańskich wyrażeniach, lecz też po zwalczaniu polskich legend o Lechii. Ta legenda jest o Polsce, która była europejskim imperium w czasach starożytności. Nie Rosja czy Niemcy, lecz Polska. Temu ta legenda ością stoi w gardle Rosji i Niemcom i na podstawie rosyjskich i niemieckich źródeł historycznych jest aktywnie usuwana z historii na całym świecie. Tak się Polska wcześniej zwała według polskich średniowiecznych kronik. Polscy historycy nadal odmawiają polskim kronikom historycznym ze średniowiecza, włącznie z "Historią Polski" słynnego Wincentego Kadłubka, ojca idei polskiego narodu, jakąkolwiek wartość historyczną. Amerykanie niestety nie pomagają swojemu wizerunkowi. Amerykanie już raz jako sojusznicy wbili stalinowskiego noża w plecy Polakom na 45 lat w Jałcie, bo pokój na świecie był im milszy niż jakieś sojusze z Polakami. Podobnie do Polaków byli wykorzystywani nie tak dawno Kurdowie do realizacji planów amerykańskich w Iraku i Syrii. Amerykanie to po prostu egoistyczne sobki. Nic nie robią bez egoistycznych powodów. Tak jak jest nacjonalizm w innych krajach, jako służba państwu, tak w USA odpowiednikiem tego patriotyzmu zawsze był izolacjonizm. To jest jeden z powodów dlaczego Japończycy gardzący Rosjanami dla przykładu tak silnie identyfikują się z Amerykanami, a nie swoimi byłymi sojusznikami Niemcami. - A co do tych gospodarczych umów bilateralnych Polski to trzeba byłoby je wszystkie po wyjściu z EU renegocjować na nowo, bo nie przystoją państwu o ambicji zaprzestania bycia cudzoziemską kolonią, podnóżkiem i dywanikiem pod nogi gospodarek Rosji i Niemiec. Te umowy i członkostwo w EU jest źródłem upodlenia gospodarczego Polski i czemu 30 lat po zakończeniu PRL, Polska nadal nie stała się gospodarczo i cywilizacyjnie drugą Japonią, Koreą Południową czy Singapurem. Polska goni w pięty Portugalii non stop. Taki efekt dzikich reform Balcerowicza, dzikiej prywatyzacji (kradzieży) majątku PRL i bezmyślnego gnania w politycznym tłumie europejskich Lemingów. Polsko, zapomniawszy swoich korzeni, quo vadis?

Sami utrwalamy nasze zacofanie i biedę
wtorek, 28 września 2021, 18:04

"członkostwo w EU jest źródłem upodlenia gospodarczego Polski" to zwykła gospodarcza ignorancja. Każde państwo Europy chce być lub już jest w UE i badania pokazują, że każde państwo na członkowstwie UE zyskuje, a niektóre małe państwa UE bardziej niż duże, np. badania McKinsey-ja pokazały, że w 2010r. Austria i Finlandia zarobiły na używaniu euro bardziej niż RFN, a Holandia prawie tyle samo co RFN. Szwajcaria jest tak powiązana z UE, że praktycznie należy do UE, a nie jest, bo nie chce kontroli jej banków. UK chce sojuszu City of London z Wall Street, też ma rozbujaną bankowość, tworzy sojusz anglosasów przeciw Chinom i źle wyjdzie na wyjściu z UE.

easyrider
piątek, 1 października 2021, 11:30

Niemcy sami w swoich mediach, w analizach gospodarczych nie ukrywają, że za każde euro "dotacji" unijnych, zyskują w Polsce 4 euro na czysto. W ich mediach są liczne artykuły o tym, że wyjście Polski z UE byłoby dla nich kompletną porażką. Ludzie od wieków próbują skonstruować perpetuum mobile i niektórym wydaje się, że to możliwe a duża część "oświeconych" uznała, że jest nim UE. Jak można być tak naiwnym by wierzyć, że jedno państwo wypracowuje sobie nadwyżkę w obrotach by rozdać to potem innym? Tak działa tylko złota rybka albo Święty Mikołaj. Gdyby Unia była jedynym remedium na bogactwo, to skąd wziąłby się dobrobyt Japonii, Korei Płd., Szwajcarii czy Norwegii? Dla Polski wystarczające jest uczestnictwo w NATO. Resztę jesteśmy sami w stanie wypracować.

Piotr ze Szwecji
sobota, 2 października 2021, 01:19

Nic dodać i nic ująć @easyrider. Dokładnie moje zdanie.

czarno to widzę
wtorek, 28 września 2021, 08:47

Ja również uważam, że za antyamerykańskie komentarze wypisywane na forum D24 powinno być od trzech lat do dożywocia. Tylko co zrobić z tymi, którzy krytykują obecnego prezydenta Bidena?

złośliwy
wtorek, 28 września 2021, 21:33

Te trzy lata,to ja bym wpisał do konstytucji :).

gnago
wtorek, 28 września 2021, 13:59

Ubóstwianie tylko w religii. W polityce się sprawdzają średnio, społecznie na minusie. A BIDen przez dekady swej politycznej działalności dorobił się kilku określeń , prawdziwych jako ludobójca złodziej aferzysta. Patrz info w laptopie jego syna

złośliwy
poniedziałek, 27 września 2021, 21:48

I ktos w to uwierzył?Jeśli tak,to cóż :)...

czarno to widzę
wtorek, 28 września 2021, 15:02

Zbyt prymitywna propaganda jak na Ruskich...

max
poniedziałek, 27 września 2021, 20:40

prawda

Tweets CyberDefence24