Facebook z problemami w Europie? Zamrożenie mechanizmu transferu danych zagraża działaniu usługi

21 września 2020, 15:51
103057
fot. pixy
CyberDefence24
CyberDefence24

Zamrożenie mechanizmu transferu danych może stanowić zagrożenie dla działania usług Facebooka w krajach Unii Europejskiej - stwierdzili przedstawiciele koncernu Marka Zuckerberga w dokumentach złożonych przed sądem najwyższym w Irlandii.

Do dokumentów złożonych przez Facebooka w sądzie najwyższym dotarła irlandzka gazeta "Sunday Business Post". Koncern z Menlo Park w ubiegłym tygodniu poinformował, że irlandzki organ ochrony danych wydał wstępne orzeczenie, w ramach którego ocenił, iż mechanizm transferu danych poza UE do USA "w praktyce nie może być wykorzystywany".

Facebook zażądał w związku z tym orzeczeniem tymczasowego wstrzymania jego wykonania do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd, który ma zdecydować o ew. zamrożeniu mechanizmu transferowego w listopadzie.

Według "Sunday Business Post" dyrektor irlandzkiego oddziału Facebooka ds. ochrony danych osobowych Yvonne Cunnane w dokumentach, które wpłynęły do sądu, wyraża wątpliwość nt. możliwości świadczenia usług przez Facebooka w krajach Unii Europejskiej, o ile nakaz zamrożenia mechanizmu transferu danych zostanie wdrożony.

"Nie jest jasne, w jaki sposób w tych okolicznościach Facebook miałby nadal świadczyć swoje usługi w Unii Europejskiej" - stwierdzono w dokumentach, do których dotarła gazeta.

Rzecznik sądu najwyższego, podobnie jak przedstawiciele Facebooka, nie ustosunkowali się do doniesień gazety ani do prośby agencji Reutera o komentarz w tej sprawie.

Dochodzenie ws. mechanizmu transferu danych wszczęte przez irlandzkiego regulatora ochrony danych potwierdzono 9 września. Postępowanie wynika z wątpliwości, jakie Unia Europejska żywi względem adekwatności przepisów dot. przetwarzania danych obowiązujących w USA względem regulacji prywatności stosowanych w ramach Wspólnoty (Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych, RODO). 

PAP - mini

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets CyberDefence24