Reklama

Social media

Facebook: Polska potencjalnym zagrożeniem dla grup LGBT+

Fot. Pxhere/CC0
Fot. Pxhere/CC0

W związku z „Coming Out Day” koncern Marka Zuckerberga przygotował pakiet obrazków wspierających społeczność LGBT+. Produkt ten nie został jednak wszędzie udostępniony, a jednym z państw, w którym go zabrakło jest Polska. Zdaniem Facebooka kraje, jakie odrzuciły inicjatywę są „potencjalnie groźne dla mniejszości”. 

Coming Out Dayodnosi się do okazji, jaką jest samodzielne ujawnienie swojej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej przed innymi, na przykład rodziną lub znajomymi. Na tę okoliczność Facebook wspólnie z organizacjami pozarząządowymi przygotował szereg nowych funkcjonalności, w tym: poradniki dla osób LGBT+, animowane tęczowe logo Facebooka z hasztagiem #ComingOut2020 oraz pakiet naklejek wspierających społeczność. Użytkownicy mogą korzystać z obrazków, wstawiając je na przykład przy wpisach na swojej stronie, w komentarzach pod postami lub przesyłając je w komunikatorze Messenger.

Internauci szybko zauważyli jednak, że produkt nie został udostępniony we wszystkich krajach, w których działa platforma. Facebook przyznał w jednym z komentarzy na stronie, że to celowe działanie. Chcąc chronić osoby LGBT+ żyjące w miejscach, w których mogłyby one stać się celem ataków lub znaleźć się w niebezpieczeństwie, postanowiliśmy ograniczyć wdrażanie naklejek w niektórych krajach - tłumaczył koncern. Na liście podanej przez przedstawicieli Facebooka znalazła się m.in. Polska.

Z informacji przedstawionej przez koncern z Menlo Park wynika, że naklejki wspierające społeczność LGBT+ niedostępne są poza Polską również w takich krajach, jak: Afganistan, Algieria, Arabia Saudyjska, Azerbejdżan, Bahrajn, Bangladesz, Białoruś, Butan, Brunei, Djibouti, Egipt, Indie, Indonezja, Irak, Iran, Jemen, Jordan, Katar, Kazachstan, Kirgistan, Kuwejt, Liban, Libia, Malediwy, Malezja, Maroko, Mauretania, Nepal, Oman, Pakistan, Palestyna, Rosja, Sahara Zachodnia, Singapur, Sri Lanka, Sudan, Syria, Tadżykistan, Tunezja, Turkmenistan, Ukraina, Uzbekistan oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. 

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze