Reklama

Armia i Służby

Ekspert Atlantic Council: "Żyjemy w stanie cyberwojny" [CyberDefence24.pl TV]

  • Polski czołg Leopard 2A5 i hiszpański pojazd opancerzony w czasie ćwiczeń Briliant Jump. Fot. chor. Rafał Mniedło
    Polski czołg Leopard 2A5 i hiszpański pojazd opancerzony w czasie ćwiczeń Briliant Jump. Fot. chor. Rafał Mniedło

Cyberwojna istnieje, ponieważ wszyscy: studenci, żołnierze, szpiedzy używają komputerów do swoich pracy, które umożliwiają wykonywanie pracy szybciej i efektywniej - mówi dla Cyberdefence24.pl Kenneth Geers z Atlantic Council. Tłumaczy on również, czym jest cyberwojna i jakie może przynieść konsekwencje.

Zdaniem Kennetha Geersa z Atlantic Council cyberwojna dotyka wszystkich użytkowników Internetu. Podkreślił też znaczenie działań w cyberprzestrzeni w procesie zbierania informacji.

Cyberwojna istnieje ponieważ wszyscy: studenci, żołnierze, szpiedzy używają komputerów do swoich pracy, które umożliwiają wykonywanie pracy szybciej i efektywniej. Obecnie niezależnie od sprawowanej funkcji, wszyscy pozyskują informacje o przeciwnikach, broni czy nawet sieci dostaw żywności z Internetu

Kenneth Geers z Atlantic Council
 
 

Część państw zaniepokojona jest wewnętrznymi zagrożeniami, inny skupiają się na zewnętrznych, ale wszyscy muszą obawiać się cyberzagrożeń. Zostało już udowodnione, że cyberataki mogą zniszczyć fizyczne elementy infrastruktury takie jaki systemy kontroli czy sieci energetyczne, które podłączone są do Internetu.

Kenneth Geers z Atlantic Council

W opinii Geersa państwa mają interes w rozwijaniu zdolności ofensywnych i defensywnych w cyberprzestrzeni. Z kolei cyberataki mogą prowadzić do zniszczenia infrastruktury krytycznej i ofiar śmiertelnych.

 
Reklama

Komentarze

    Reklama