Polityka i prawo

Cyfrowe wyzwania wkrótce w Warszawie

Fot. Instytut Kościuszki
Fot. Instytut Kościuszki

Według dziennika The New York Times, za cyberataki przeprowadzone pod koniec zeszłego roku na polski sektor bankowy odpowiedzialni są hakerzy z Korei Północnej. Próby włamania do kluczowych instytucji finansowych pokazują nie tylko skalę wrogich działań prowadzonych w cyberprzestrzeni, ale również wysoki stopień ich zaawansowania. O tym, w jaki sposób przygotować się na wyzwania płynące z cyberprzestrzeni i jak zbudować skuteczny system cyberbezpieczeństwa porozmawiają uczestnicy II Polskiego Forum Cyberbezpieczeństwa - CYBERSEC PL, które odbędzie się 6 kwietnia br. na PGE Narodowym w Warszawie.

Dyskusje na CYBERSEC PL skoncentrowane będą wokół czterech ścieżek tematycznych: Państwo, Obrona, Przyszłość i Biznes. Jednym z wiodących tematów tegorocznej edycji CYBERSEC PL będzie sposób wdrożenia Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2017 – 2022. Eksperci omówią kluczowe działania, jakie należy podjąć, aby zrealizować cele przewidziane w tym strategicznym dokumencie. Wnioski z rozmowy stanowić będą źródło rekomendacji dla powstającej ustawy o cyberbezpieczeństwie. Wśród uczestników panelu otwierającego będą m.in.: Anna Streżyńska - Minister Cyfryzacji, Bartłomiej Grabski - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, dr Tomasz Zdzikot - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Dariusz Gwizdała - Zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Podczas wydarzenia odbędzie się również mniej formalna debata pt. „Wyzwania cyfrowego świata”. W refleksji na temat dynamicznego rozwoju nowych technologii i jego wpływu na współczesne społeczeństwa udział wezmą: Edward Lucas - Dziennikarz „The Economist”, który przyjedzie do Polski na specjalne zaproszenie Instytutu Kościuszki oraz prof. Andrzej Zybertowicz - Doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wśród najciekawszych punktów konferencji znajdzie się również wystąpienie Liora Tabansky’ego - specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa w Blavatnik Interdisciplinary Cyber Research Center (ICRC) Uniwersytetu w Tel Avivie. Ekspert opowie o roli narodowej strategii w procesie kreowania innowacji budujących cyberbezpieczeństwo na przykładzie Izraela - światowego lidera w zakresie cyberinnowacji. Będzie to inspiracją dla działań podejmowanych w Polsce w obszarze tworzenia narodowej specjalizacji w cyberbezpieczeństwie. W agendzie spotkania pojawi się także najważniejsza dla współczesnych krajów kwestia potrzeby zabezpieczenia przemysłu przed cyberatakami.

Czytaj też: Cyberochrona przemysłu i wdrożenie strategii dla Polski na CYBERSEC PL

- Dla Polski do wielkie wyzwanie, ale także szansa na zbudowanie konkurencyjnych w skali globalnej produktów i usług dla bezpieczeństwa systemów sterowania przemysłowego. Mamy w tym zakresie wielki potencjał - mówi Izabela Albrycht, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego CYBERSEC, Prezes Instytutu Kościuszki, organizatora konferencji. - Jest to także jeden z wniosków warsztatów z udziałem przedstawicielami firm sektora infrastruktury krytycznej poprzedzających konferencję, które zakończyły się w środę (29.03 – przyp. red.) - dodaje Albrycht.

Ponadto, uczestnicy panelu obronnego na CYBERSEC PL poświęcą  uwagę budowie polskiego systemu cyberobrony i potrzeby implementacji konkluzji ubiegłorocznego szczytu NATO w Warszawie. Celem dyskusji będzie omówienie działań podejmowanych przez resort obrony oraz analiza kolejnych niezbędnych kroków. W Ścieżce Przyszłość mowa będzie o implementacji unijnego rozporządzenia GDPR i bardzo istotnej w tym kontekście ścisłej relacji pomiędzy zapewnianiem bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, a zagadnieniami dotyczącymi prywatności. Jest to kolejny bardzo aktualny temat w świetle zaprezentowanego w tym tygodniu przez Ministerstwo Cyfryzacji projektu ustawy o ochronie danych osobowych, która wdrożyć ma rozporządzenie unijne. Założenia dokumentu przedstawi dr Maciej Kawecki, Doradca Minister Cyfryzacji.

CYBERSEC PL to konferencja poświęcona strategicznym aspektom cyberbezpieczeństwa. Wśród jej uczestników i partnerów znajdują się m.in. wysocy rangą przedstawiciele instytucji publicznych, świata nauki, narodowi i światowi liderzy biznesu, startupy technologiczne, a także organizacje pozarządowe i liderzy opinii. 

Komentarze