Jak poinformowała Cyberdefence24.pl rzeczniczka prasowa ppor. SG Agnieszka Golias, Straż Graniczna wykorzystuje szereg systemów w realizacji swoich zadań ustawowych, obejmujących ochronę granicy państwowej, kontrolę ruchu granicznego oraz planowanie i dokumentowanie przebiegu służby.
Z przesłanego oświadczenia wynika, że wśród kluczowych systemów informatycznych SG znajdują się:
– Zintegrowany System Ewidencji 6 – umożliwiający rejestrowanie i sprawdzanie osób i pojazdów przekraczających granicę państwową w krajowych i międzynarodowych bazach poszukiwawczych m.in. SIS II, VIS, Interpol, KSIP, WYKAZ z wykorzystaniem danych biometrycznych zawartych w e-dokumentach oraz na podstawie odcisków linii papilarnych.
– System Obsługi Cudzoziemców – wspierający proces obsługi cudzoziemców w zakresie:
a) wydawania, cofania i unieważniania wiz;
b) identyfikacji cudzoziemców;
c) pobytu cudzoziemców w ośrodkach strzeżonych i aresztach;
d) przeprowadzania konsultacji wizowych.
– System Wspomagania Kierowania – wspierający organizowanie, planowanie i rozliczanie czasu służby oraz przekazywanie informacji o zdarzeniach przez służby dyżurne w placówkach SG, oddziałach SG i Komendzie Głównej Straży Granicznej.
Obok głównych funkcji systemów wymienionych powyżej, istotne znaczenie mają też moduły do przetwarzania listy pasażerów.
Moduły do przetwarzania list pasażerów korzystających z transportu lotniczego (Advance Passenger Information) i morskiego (National Single Window), które pozwalają na automatyzację sprawdzeń i przeprowadzenie analizy ryzyka wobec osób przekraczających granicę RP i UE. Przetworzenie danych przed przylotem statku powietrznego lub wpłynięciem statku morskiego do portu pozwala na elastyczne zarządzanie zasobami przez Komendantów Placówek SG.
Czytaj też: Nowe systemy informatyczne w Straży Granicznej
Rzeczniczka podkreśliła, że zwraca się coraz większą uwagę na przeciwdziałanie działalności terrorystycznej i dlatego rośnie znaczenie integracji systemu odpraw granicznych ZSR z bazami Interpol, przetwarzaniem informacji o pasażerach linii lotniczych i rejsów morskich oraz kontroli legalności zatrudnienia. Systemy te wymagają również odpowiednich zabezpieczeń. Ich szczegóły, jak podkreśla rzeczniczka, objęto tajemnicą służbową.
Wszystkie wymienione w odpowiedziach powyżej systemy SG stworzono przez funkcjonariuszy i pracowników formacji, bez udziału firm trzecich. W tym celu utworzono w ramach SG specjalny zespół.
Spośród zasobów osobowych SG został stworzony zespół informatyków – programistów, którego członkowie własnymi siłami projektują, tworzą, wdrażają i utrzymują kluczowe systemy SG.
Według Straży Granicznej umożliwia to zmniejszenie kosztów oraz pozwala na elastyczne i szybkie ich dostosowanie do zmieniającego się otoczenia.
Przyjęta koncepcja pozwala na znaczne zmniejszenie kosztów budowy i rozwoju systemów oraz ich elastyczne i szybkie dostosowywanie do zmieniającego się otoczenia prawnego.
Zespół działa na terenie całego kraju i jest nadzorowany przez dyrektora Biura Łączności i Informatyki KGSG. W celu zachęcenia informatyków do pracy utworzono ścieżki kariery i system motywowania pozwalający na dynamiczny rozwój karier.
W Straży Granicznej stworzono dla informatyków ścieżkę kariery i system motywowania umożliwiające właściwy rozwój kadr niezbędny do zapewnienia potrzeb formacji w zakresie informatyzacji.
Straż Graniczna jest organem wytypowanym przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji do przeprowadzenia procesu implementacji do prawa krajowego Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/681 w sprawie wykorzystywania danych dotyczących przelotu pasażera. Umożliwi to skuteczniejsze zwalczanie terroryzmu.
Implementacja dyrektywy pozwoli na zapobieganie przestępstwom terrorystycznym i poważnej przestępczości, ich wykrywanie, prowadzenie postępowań przygotowawczych w ich sprawie i ich ściganie.
SG rozpoczęła prace mające na celu wdrożenie krajowego komponentu do przetwarzania danych o pasażerach, które następnie będą przekazywane przewoźnikom lotniczym.
Współpraca Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Straży Granicznej koncentruje się na kwestiach związanych ze strategią cyberbepieczeństwa oraz wymianą doświadczeń w realizowanych projektach.