Korea Płd. wysyła roboty na granice. Strefa zdemilitaryzowana pod nadzorem AI

17 czerwca 2021, 12:59
070401_Panmunjeom3
Fot. Driedprawns/Wikimedia Commons/CC 3.0

Roboty bazujące na sztucznej inteligencji zostaną rozmieszczone przez Koreę Południową w strefie zdemilitaryzowanej z Koreą Północną oraz w innych regionach przygranicznych, aby w ten sposób wzmocnić bezpieczeństwo państwa. Innowacyjne rozwiązania mają poprawić jakość systemu nadzoru tych obszarów. Urządzenia wykorzystują technologię uczenia maszynowego, dzięki czemu z czasem ich zdolności do rozpoznawania potencjalnego wroga będą stale się podnosić.  

Korea Południowa w nadchodzących miesiącach ulokuje na granicy z Koreą Północną innowacyjne roboty bazujące na sztucznej inteligencji, które mają być odpowiedzialne za monitorowanie i kontrolowanie strefy zdemilitaryzowanej między tymi państwami. Seul chce, aby AI wzmocniła bezpieczeństwo kraju poprzez podniesienie jakości systemu nadzoru – informują lokalne media.

W ramach projektu realizowanego przez Defense Acquisition Program Administration (DAPA) o wartości 2,8 mld wonów południowokoreańskich (2,5 mln dolarów amerykańskich) władze tego kraju podjęły decyzję o wprowadzeniu jeszcze w tym roku dwóch innowacyjnych rozwiązań na granicy, które wykorzystują najnowocześniejsze technologie. Są to specjalistyczne roboty zaprojektowane do wykrywania i śledzenia poruszających się obiektów w ich pobliżu. Przedsięwzięcie zostało nazwane „Mobile Rail Robot Surveillance System”.

Urządzenia zostały wyposażone w obrotowe kamery o wysokiej rozdzielczości i zaawansowane czujniki. Całość znajdować się będzie na szynach, a maksymalna prędkość, jaką rozwinie robot przemieszczając się z punktu A do B wyniesienie 5 metrów na sekundę.

Zestaw czujników umożliwia robotowi identyfikację i śledzenie nietypowych ruchów nawet bardzo małych obiektów (0,3x0,3 m) na odległość ponad 1 km w ciągu dnia i ponad 200 m w nocy.

DAPA

W oświadczeniu do sprawy DAPA wyjaśniła, że system nadzoru bazujący na sztucznej inteligencji ma analizować dźwięk i wzorce ruchów zauważonych obiektów, a następnie – w razie konieczności – wysyłać ostrzeżenia do specjalistycznego centrum nadzorującego system. Jak deklarują południowokoreańskie władze, innowacyjne roboty wykorzystują technologie „głębokiego uczenia maszynowego”, w związku z czym ich możliwości wykrywania niebezpieczeństw mogą być stale ulepszane.  

W tym miejscu warto zaznaczyć, że urządzenia zostaną ulokowane do października br. nie tylko w strefie zdemilitaryzowanej na granicy z Koreą Północną, ale także wokół pozostałych „lądowych i morskich regionów granicznych”.

Oczekujemy, że te systemy pozwolą na ściślejszą, całodobową obserwację, aby zminimalizować możliwe luki w tym zakresie i pomóc nam w bardziej efektywnym zarządzaniu żołnierzami.

DAPA

Jak wskazuje DAPA, rozwiązanie zostanie oficjalnie oddane do użytku po sześciomiesięcznych testach. Mają one rozpocząć się w październiku dla systemu AI i grudniu dla mechanizmu poruszania się robota.

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
MArio
wtorek, 22 czerwca 2021, 15:48

Może trzeba w MON płacić premię od ilości wdrażanych polskich innowacji, a nie od ilości analiz czy przyjmowania akwizytorów obcych zbrojeniówek

myt26ts
czwartek, 17 czerwca 2021, 17:43

Już widzę jak Inspektorat Uzbrojenia pisze do tego dialogi techniczne i przeprowadza fazy analityczno-koncepcyjne.

Sidematic
wtorek, 22 czerwca 2021, 02:07

Inspektorat Uzbrojenia? To oni jeszcze nie siedzą?

ałtor
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 00:16

Inspektorat nie zna nawet takich słów, więc jak ma ogłosić ich ulubioną fazę :D

Michał
czwartek, 17 czerwca 2021, 17:40

Polski Generał: ,,takie roboty to niech żołnierze za swoje kupią". My mamy odmalowane hełmy z roku 1967, T-72 i starczy :)

ałtor
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 00:18

Spaliły się, na ałtostradzie, pod Szczecinem. Wszystkie dwa :(

Piotr
sobota, 19 czerwca 2021, 21:01

Który generał to mówił o dronach?

JSM
wtorek, 22 czerwca 2021, 02:08

Bardzo ważny.

Tweets CyberDefence24