Reklama

Polityka i prawo

Cyberprzestępczość: 4,5 mln strat w jednym hrabstwie w Wielkiej Brytanii

  • Pierwszy stopień rakiety Falcon 9 po wylądowaniu na platformie morskiej "Of course I still love you". Fot. SpaceX

W ciągu zaledwie 12 miesięcy w wyniku działań hakerów na terenie hrabstwa Derbyshire w Wielkiej Brytanii firmy straciły ponad 4,5 mln funtów.

Hrabstwo leży w środkowej Anglii w pobliżu miasta Nottingham. Jest trochę mniejsze od powiatu olsztyńskiego, jednak jego zaludnienie jest około 7 razy większe.

Z związku ze stratami jakie poniosły firmy znajdujące się na terenie hrabstwa, uruchomiono specjalny program, którego zadaniem jest uświadomienie obywateli oraz poprawa cyberbezpieczeństwa. Program powstał przy współpracy platformy Get Safe Online, Action Fraud oraz policji z terenów Derbyshire. Akcja ma pomóc w wyeliminowaniu oszustw, które dotykają firmy. Tylko w wyniku tego procederu hakerom udało się ukraść prawie 300 tys. funtów.

Wymiar strat związany z cyberprzestępczością został udostępniony na stronie Action Fraud. Action Fraud jest policyjnym centrum zajmującym się informowaniem oraz zbieraniem informacji o cyberprzestępstwach na terenie Wielkiej Brytanii. Według zeszłorocznego raportu National Strategic Assessment przedstawionego przez Brytyjską Agencję ds. przestępstw straty spowodowane nielegalnymi działaniami w sieci wyniosły ponad 16 mld funtów.

„Jesteśmy zaszczyceni faktem, że będziemy mogli wraz z firmą Get Safe Online przeprowadzać kampanię, która pozwoli firmom na stosowanie lepszych mechanizmów cyberbezpieczeństwa. Nowe technologie są ważnym czynnikiem w wielu przedsiębiorstwach. Jednak wraz z rozwojem nowych sposobów komunikacji pojawiają się luki, które chętnie są wykorzystywane przez cyberprzestępców. Rozmiar strat, jakie zostały spowodowane przez działalność hakerów pokazuje tylko, że w kwestii cyberbezpieczeństwa jest jeszcze sporo do zrobienie. Dlatego chcemy edukować firmy w tej kwestii, dla ich własnego dobra” - przekazała rzeczniczka Shevani Raichura w komunikacie na stronie policji z Derbyshire.

Wszystkie oddziały cyberpolicji na terenie Wielkiej Brytani ściśle współpracują z agencjami rządowymi zajmującymi się kwestiami cyberprzestępstw. Chodzi tu o m.in. Action Fraud oraz National Cyber Crime Unit. Jednak dopiero od tego roku zaczęto wykorzystywać w niektórych rejonach możliwości edukacyjne zawarte na stronie Get Safe Online. Firma Get Safe Online jest organizacją edukacyjną działającą dzięki wsparciu rządu Wielkiej Brytanii.

Czytaj też: Pentagon dał się zhackować specjalistom od cyberbezpieczeństwa

 

Komentarze