Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Zhakowano towarzystwo amerykańskich stomatologów

Fot. soyfeliz2018/pxhere.com/CC0

Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne (ADA) padło celem cyberataku. Na skutek incydentu część infrastruktury została wyłączona. Za atakiem ma stać jeden z gangów ransomware.

W wyniku incydentu - który rozpoczął się w piątek - władze ADA zostały zmuszone do wstrzymania części procesów i zamknięcia poszczególnych elementów sieci. Chodzi o te systemy, które naruszono podczas wrogiej cyberoperacji. W efekcie doprowadziło to do zakłóceń w działaniu Towarzystwa. Problemy obejmowały usługi online, linie telefoniczne, skrzynki e-mail i czat internetowy – podaje Bleeping Computer.

Z kolei na oficjalnej stronie ADA widnieje specjalny komunikat. Stwierdzono w nim, że Towarzystwo rzeczywiście doświadczyło „incydentu związanego z cyberbezpieczeństwem”. Osoby korzystające z usług ADA poproszono o cierpliwość.

Komunikat wyświetlany na stronie Amerykańskiego Stowarzyszenia Stomatologicznego.
Fot. https://www.ada.org/

Od razu podjęto działania, których celem było zabezpieczenie infrastruktury przed „rozlaniem się” cyberataku. Wyłączono naruszone systemy i wdrożono procedury bezpieczeństwa. Nawiązano także współpracę z zewnętrznymi specjalistami oraz organami ścigania – informuje Bleeping Computer.

Czytaj też

Kradzież danych

Za atakiem ma stać gang ransomware znany jako „Black Basta”. Jego członkowie twierdzą, że częściowy paraliż ADA to ich sprawka. Wskazują, że do sieci trafiło już ok. 2,8 GB danych, co stanowi 1/3 bazy, którą udało im się wykraść.

Z screenów udostępnionych przez „Black Basta” wynika, że cyberprzestępcy mają posiadać m.in. arkusze księgowości oraz informacje o członkach ADA.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze