Reklama

Cyberbezpieczeństwo

YouTube będzie edukował o fake newsach. Jeden z tematów: ukraińscy uchodźcy

Fot. Szabo Viktor/ Unsplash/ Domena publiczna

Serwis YouTube, należący do Google ma edukować ludzi na temat technik dezinformacji. Wideo będą emitowane w Polsce, Czechach i na Słowacji. Będą dotyczyły m.in. fake newsów o ukraińskich uchodźcach.

YouTube ma plan wzmocnienia walki z dezinformacją na temat ukraińskich uchodźców po tym, jak okazało się, że eksperyment Uniwersytetu Cambridge się powiódł – emitowanie filmów na ten temat zwiększyło zdolność odbiorców do rozpoznawania treści manipulacyjnych.

Badania naukowców opierały się na „prebunkingu”, czyli pokazaniu ludziom jak działa dezinformacja, zanim zostaną oni narażeni na jej działanie w mediach społecznościowych. Ma to zwiększać świadomość odbiorców w zakresie zagrożeń w sieci.

Czytaj też

Jak przeprowadzono badanie?

Reklamy zawierające fake newsy zostały wyświetlone 5,4 mln osobom, następnie 22 tys. zostało poddanych badaniu. To wykazało, że filmy o dezinformacji zwiększają zdolność dostrzegania technik dezinformacyjnych; odróżniania treści godnych zaufania od tych, które nie powinny jej wzbudzać; a także zwiększa decyzyjność w sprawie udostępniania wartościowych treści. Google określiło badania jako "ekscytujące".

Autor artykułu na temat analizy Jon Roozenbeek przekazał BBC , że „nie można przewidzieć każdego przykładu dezinformacji, ale można znaleźć wspólne wzorce i tropy”.

Badanie zostało przeprowadzone we współpracy z Google i spółką zależną Google - Jigsaw, która koncentruje się na zwalczaniu zagrożeń bezpieczeństwa w internecie. Jego wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Science Advances.

Czytaj też

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze