Cyberbezpieczeństwo
Współzałożyciel Hydry aresztowany. To była jedna z największych na świecie giełd w darknecie
Niemiecka policja kilka dni temu zablokowała Hydrę - witrynę, która reprezentowała największy na świecie rynek darknetowy. Teraz media informują, że w Rosji aresztowano rzekomego współzałożyciela nielegalnej platformy, Dmitrija Pawłowa.
Tydzień po tym, jak amerykańskie i niemieckie władze podały, że udało im się przejąć serwery i skonfiskować 23 mln euro w bitcoinach, schwytano i aresztowano rzekomego współzałożyciela Hydry – giełdy w darknecie, gdzie zarejestrowanych było ponad 17 mln klientów i ponad 19 tys. kont sprzedawców, głównie z Rosji, Ukrainy, Białorusi czy Kazachstanu. Obecni byli tam m.in. dealerzy narkotyków, którzy specjalizowali się w ukrywaniu paczek z towarem w miejscach publicznych, by potem informować klientów o miejscu odbioru.
Czytaj też
Pawłow nie przyznaje się do winy
Z informacji podanych przez The Mosow Times oraz przez przedstawiciela firmy Kaspersky wynika, że amerykański wymiar sprawiedliwości postawił zarzuty karne 30-letniemu Dmitrijowi Pawłowowi, jako administratorowi serwerów Hydry (potwierdzają to także oryginalne dokumenty, opublikowane w sieci). Pawłow miał powiedzieć, że „nie jest świadomy zarzutów” i stwierdzić, że jest niewinny.
„Jesteśmy firmą hostingową i posiadamy wszystkie niezbędne licencje komunikacyjne. Nie administrujemy żadnymi witrynami, a jedynie udostępniamy serwery do wynajęcia jako pośrednicy” – powiedział BBC.
Zarzut handlu narkotykami
Z kolei moskiewski sąd rejonowy miał zatrzymać Pawłowa pod zarzutem handlu narkotykami na dużą skalę. Orzeczenie w jego sprawie zostało wydane w poniedziałek, 11 kwietnia. Rzeczniczka sądu zidentyfikowała podejrzanego jako Dmitrija Olegovicza Pawłowa, co dokładnie odpowiada nazwisku, jakie znalazło się w akcie oskarżenia Departamentu Sprawiedliwości USA.
Podejrzanemu grozi od 15 do 20 lat więzienia. Jednak mało prawdopodobne, aby został wydany do USA, ponieważ między państwami nie obowiązuje traktat o ekstradycji.
Niemieckie i amerykańskie śledztwo w sprawie Hydry rozpoczęły się w sierpniu 2021 roku, Rosja – według ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, cytowanych przez The Moscow Times – również prowadzi śledztwo w sprawie tej nielegalnej witryny, od momentu jej powstania.
Czytaj też
/NB
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany