Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Walka z ransomware. Dla Amerykanów to priorytetowa sprawa

Fot. TheDigitalArtist/Pixabay
Fot. TheDigitalArtist/Pixabay

Agencja ds. Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Infrastruktury (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency - CISA) planuje zwołać grupę zadaniową ds. ransomware (Joint Ransomware Task Force). Z kolei Departament Sprawiedliwości USA ogłosił, że startuje z dwiema międzynarodowymi inicjatywami, których celem będzie śledzenie nielegalnych transferów kryptowalut i zakłócanie działalności cyberprzestępców.

Reklama

Inicjatywy zostały ogłoszone z okazji pierwszej rocznicy powstania Ransomware Task Force — inicjatywy publiczno-prywatnej, która gromadzi ekspertów i firmy zajmujące się cyberbezpieczeństwem. Obecni podczas wydarzenia amerykańscy urzędnicy podkreślali, że walka z oprogramowaniem ransomware jest jednym z najważniejszych priorytetów w ich rządzie.

Reklama

Dyrektor CISA, Jen Easterly ogłosiła, że na czele Joint Ransomware Task Force (powołanego na podstawie ustawy o raportowaniu incydentów cybernetycznych dla infrastruktury krytycznej z 2022 r. - CIRCIA) będzie stał Eric Goldstein, zastępca dyrektora wykonawczego CISA ds. cyberbezpieczeństwa i Bryan Vorndran, zastępca dyrektora Cyber Division FBI – podaje The Record Media.

Czytaj też

„Biorąc pod uwagę to, co jest w tych przepisach i co ma zrobić grupa zadaniowa – istnieje wiele zakłóceń w działaniach podmiotów ransomware - infrastruktury, finansów – pomyślałam, że to naprawdę ważne, aby (szefem podmiotu - red.) był wiceszef FBI” – powiedziała Easterly, dodając, że grupa odbędzie swoje pierwsze oficjalne spotkanie w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Reklama

Walka z cyberprzestępczością kryptowalutową

Kolejne dwie inicjatywy mają powstać, by walczyć z ransomware i wdrażać je ma Departament Sprawiedliwości. Mają walczyć z grupami, które swoją działalność opierają na ransomware i konfiskować ich fundusze. Z założenia międzynarodowa inicjatywa powinna m.in. rozprawić się z przestępstwami w oparciu o kryptowaluty.

Ponadto utworzona zostanie nowa inicjatywa międzynarodowa ds. operacji cybernetycznych, która ma współpracować z amerykańskimi prokuratorami i europejskimi organami ścigania w celu „przyspieszenia tempa międzynarodowych operacji przeciwko podmiotom najwyższego szczebla, w tym w zakresie aresztowań, ekstradycji czy konfiskaty mienia”.

Czytaj też

Ransomware coraz popularniejsze

Ogłoszone inicjatywy wchodzą w skład ogólnej polityki walki z rosnącą skalą przestępstw w oparciu o ransomware, które stało się głównym polem działania grup APT, obierających za swój cel system zdrowia, firmy, szkoły i wiele innych organizacji, także prywatnych. W ostatnich tygodniach cyberprzestępcy atakowali uniwersytety, gigantów medialnych, a nawet grozili „obaleniem” rządu Kostaryki, jeśli ich żądanie okupu w wysokości 20 mln dolarów nie zostanie spełnione.

O tym, czym jest oprogramowanie ransomware, na czym polega jego działanie oraz jak się chronić, pisaliśmy na łamach #CyberMagazynu.

Czytaj też

/NB

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama