Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Uwaga na nowe oszustwo. Przestępcy podszywają się pod Pocztę Polską

Przestępcy próbują podszyć się pod operatora pocztowego i wyłudzić pieniądze
Przestępcy próbują podszyć się pod operatora pocztowego i wyłudzić pieniądze
Fot. CERT Polska

Zespół CSIRT NASK otrzymał zgłoszenia od użytkowników, którzy mailowo dostają link do strony, prowadzącej do operatora "Pocztowy Polska”. Celem jest podszycie się pod Pocztę Polską i naciągnięcie nieuważnych użytkowników.

Jak podaje zespół CERT Polska, schemat nowej kampanii przebiega następująco: po naciśnięciu przycisku „Śledź swoje zamówienie” użytkownik wybiera termin dostawy i jest automatycznie przenoszony na inną stronę internetową. Proszony jest wtedy o dokonanie płatności. Otrzymuje też informację, że przystępuje do „programu partnerskiego” z cykliczną „opłatą członkowską”. W rzeczywistości to panel wyłudzający dane karty płatniczej.

Czytaj też

Uwaga na kampanie phishingowe

Cyberprzestępcy regularnie szukają nowych sposobów, by wyłudzić dane lub pieniądze od użytkowników, którzy dadzą się nabrać na przestępstwo phishingu. Przypominamy, by nie klikać w podejrzane linki; zawsze sprawdzać adres mailowy nadawcy, od którego pochodzi wiadomość czy adres witryny, z której korzystamy.

Warto również zgłaszać za każdym razem próbę oszustwa - wtedy mamy szansę ostrzec innych użytkowników przed trwającą właśnie kampanią.

Incydenty cyberbezpieczeństwa można zgłaszać za pośrednictwem formularza na tej stronie. Podejrzane wiadomości SMS można przekazać natomiast na specjalny numer: 799 448 084.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze