Reklama

Cyberbezpieczeństwo

USA ostrzegają przed rosyjskimi cyberatakami w obliczu wzrostu napięcia na linii Moskwa-Kijów

Autor. Specna Arms / Unsplash

Rosja może rozważać cyberatak na USA, jeśli reakcja Stanów Zjednoczonych lub NATO na potencjalną inwazję Putina na Ukrainę będzie „zagrażała długofalowemu bezpieczeństwu narodowemu Rosji” - twierdzi ministerstwo bezpieczeństwa wewnętrznego USA w swoim wewnętrznym biuletynie. Do jego treści dotarli dziennikarze stacji telewizyjnej CNN.

Reklama

"Rosja dysponuje szeregiem ofensywnych cybernarzędzi, które mogą zostać wykorzystane przeciwko amerykańskim sieciom, od ataków DDoS do niszczących działań przeciwko infrastrukturze krytycznej" - napisano w biuletynie datowanym na 23 stycznia, który ministerstwo bezpieczeństwa wewnętrznego USA (DHS) rozdystrybuowało w jednostkach administracji stanowej i lokalnej, a także wśród operatorów infrastruktury krytycznej.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Jak prawdopodobne są ofensywne działania Moskwy względem USA?

Według analityków DHS, próg podjęcia decyzji o ewentualnym cyberataku na podmioty w USA pozostaje w Moskwie wciąż zawieszony bardzo wysoko.

"Nie zaobserwowaliśmy podjęcia przez Moskwę bezpośrednich tego rodzaju działań przeciwko infrastrukturze krytycznej w USA - choć w przeszłości mieliśmy już do czynienia z cyberszpiegostwem i działaniami, które mogły być przygotowaniem do takich operacji" - czytamy w biuletynie.

Czytaj też

Napięcie na linii Moskwa-Kijów rośnie

Wzdłuż ukraińskiej granicy Rosja skoncentrowała ok. 100 tys. żołnierzy. Stacjonują tam również czołgi oraz inny sprzęt bojowy.

USA aktywnie przygotowuje się na ew. cyberatak zwrotny w związku z działaniami wspierającymi Ukrainę w konflikcie eskalowanym przez Władimira Putina - pisze CNN i przypomina, że odpowiednie działania przygotowawcze wdrożyły m.in. ministerstwo skarbu i ministerstwo energii, które poinstruowały podległe sobie podmioty na wypadek wystąpienia incydentów.

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama