Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Telefony ukraińskich urzędników atakowane przez hakerów

Autor. Kārlis Dambrāns/Flickr/CC BY 2.0

Telefony ukraińskich urzędników państwowych stały się celem hakerów w czasie wojny w tym kraju, wywołanej przez Rosję. Wrogie podmioty próbują infekować urządzenia złośliwym oprogramowaniem.

Reklama

Wiktor Żora, wiceszef Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP), podczas konferencji prasowej zorganizowanej w setnym dniu rosyjskiej inwazji, wskazał, że telefony urzędników państwowych są celem hakerów.

Reklama

„Obserwujemy liczne próby włamywania się na telefony (...), głównie poprzez rozpowszechnienie złośliwego oprogramowania” – zaznaczył. Jak dodał, obecnie specjaliści SSSCIP nie znaleźli dowodów na to, aby podmiotom z zewnątrz udało się naruszyć bezpieczeństwo atakowanych urządzeń.

Czytaj też

Phishing to już norma

Reklama

Ponadto, jak informowaliśmy, ukraiński zespół reagowania na incydenty (CERT-UA) odkrył plik o nazwie „zmiany płac.docx”, który był rozsyłany drogą mailową do organizacji państwowych w tym kraju.

Eksperci przeanalizowali zawartość wiadomości i jednoznacznie stwierdzili, że są nośnikiem złośliwego oprogramowania. Otwarcie zamieszczone w nich pliku, poprzez wykorzystanie luk CVE-2021-40444 i CVE-2022-30190, prowadzi do pobrania oprogramowania o nazwie Cobalt Strike Beacon. Pozwala na m.in. zdalne wykonywanie poleceń na urządzeniu, przesyłanie plików, rozszerzanie uprawnień, skanowanie systemu.

Czytaj też

Operacja psychologiczna Rosji

W poniedziałek informowaliśmy również o operacji psychologicznej, jaką - zdaniem Ukraińców - prowadzą Rosjanie przy użyciu SMS-ów.

Jak podała SSSCIP, obywatele Ukrainy otrzymywali fałszywe SMS-y, których treść wskazywała, że Rada Bezpieczeństwa i Obrony rzekomo podjęła decyzję, iż krajowi operatorzy powinni wstrzymać świadczenie usług w obwodzie zaporoskim.

Rozsyłany komunikat jest nieprawdziwy i stanowi przykład rosyjskiej operacji psychologicznej – wynika ze stanowiska służby.

Zdaniem SSSCIP, cel Moskwy jest oczywisty: pozbawić Ukraińców jakiegokolwiek dostępu do rzetelnych informacji, czyniąc rosyjską propagandę jedynym źródłem wiedzy na tematy bieżące. Kremlowi zależy także na zakłóceniu kontaktu z rodzinami, co ma prowadzić do eskalacji paniki i wrogości wobec rządu w Kijowie.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama