Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Stopień alarmowy CHARLIE-CRP przedłużony do końca marca

Fot. pxhere.com/CC0

Na podstawie decyzji premiera Mateusza Morawieckiego na terenie Polski przedłużony został stopień alarmowy CHARLIE-CRP (trzeci w czterostopniowej skali). Ma to związek z wydarzeniami na Ukrainie.

Prezes Rady Ministrów podpisał we wtorek zarządzenie przedłużające trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP na terytorium całego kraju oraz drugi stopień alarmowy BRAVO na obszarze województwa lubelskiego i podkarpackiego. Stopnie będą obowiązywały do 31 marca 2022 r. godz. 23:59.

Przypomnijmy, że 15 lutego o godz. 23:59. wprowadzony został stopień ALFA-CRP. Następnie 21 lutego o godz. 21:00 zastąpiono go wyższym - CHARLIE-CRP, który obowiązuje obecenie.

Czytaj też

Co oznacza CHARLIE-CRP?

Zgodnie z zapisami zawartymi w Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP, po wprowadzeniu stopnia CHARLIE-CRP organy administracji publicznej oraz służby i instytucje zajmujące się bezpieczeństwem i zarządzaniem kryzysowym są zobowiązane do m.in. prowadzenia całodobowych dyżurów administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów; przeglądu zasobów pod względem możliwości ich wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku; przygotowania się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów.

"Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112" - przestrzegało ostatnio Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Objaśnienie wszystkich stopni alarmowych CRP można znaleść w materiale: Stopnie alarmowe CRP. Na czym polegają?.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze