Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Rząd chce lepiej chronić Polaków przed cyberzagrożeniami. Pakiet rozwiązań jeszcze w tym tygodniu

Autor. Nate Smith/unsplash.com

Rząd przygotowuje pakiet rozwiązań w celu ochrony Polaków przed cyberzagrożeniami, w tym phishingiem. Ma zostać przedstawiony jeszcze w tym tygodniu. Czy znajdzie się w nim skanowanie SMS-ów?

Według RMF24.pl, rząd ma plany dotyczące walki z phishingiem i spoofingiem. Jednym z pomysłów miałoby być skłonienie telekomów do skanowania SMS-ów w celu identyfikacji podejrzanych treści, mogących świadczyć o złych zamiarach oszustów. 

Zdaniem serwisu, dzisiaj (tj. poniedziałek, 17 stycznia br.) mają zostać przedstawione zapisy nowej ustawy, zaostrzającej walkę z fałszywymi wiadomościami. Chodzi o nakłonienie operatorów do stworzenia narzędzi do skanowania SMS-ów i wykrywania treści stanowiących zagrożenie (np. wiadomości wyłudzających dane). 

W jaki sposób? Według RMF24 system ma wyłapywać określone sformułowania (m.in. o konieczności dopłaty za energię elektryczną). Gdy się pojawią, wysłane zostanie ostrzeżenie.  

Innym pomysłem rządu ma być opcja blokowania SMS-ów , jakie wysyłane są nie z określonych numerów, ale bramek internetowych. „Korzystanie z takiej bramki umożliwia oszustom rozsyłanie wiadomości do tysięcy osób jednocześnie. W treści często podszywają się pod jakąś organizację” - wskazał RMF24.

Czytaj też

Nie było mowy o skanowaniu SMS-ów

W rozmowie z naszym portalem Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, podkreśla, że projektu takiej ustawy nie ma nawet w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Na próżno również jej szukać w zapowiedziach Kancelarii Premiera.

Minister potwierdza jednak, że pewne rozwiązania rzeczywiście są przygotowywane. Były one przedmiotem rozmów podczas piątkowego spotkania z przedstawicielami operatorów. „Nie dotyczyło ono jednak jakiegokolwiek skanowania SMS-ów” - wskazuje.

Jeszcze w tym tygodniu pakiet rozwiązań ma zostać przedstawiony po wcześniejszych konsultacjach. „Rząd zaproponuje skuteczne rozwiązania pozwalające walczyć z zagrożeniami dla obywateli w cyberprzestrzeni. Jeszcze w tym tygodniu myślę, że będziemy mieli dobre wiadomości w tej sprawie” - mówi w rozmowie z naszym portalem minister Janusz Cieszyński.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze