Reklama

Polityka i prawo

„100+ na dekoder”. Rząd przeznacza 200 mln zł na dopłaty do nowych urządzeń

Fot. Bruna Araujo/unsplash.com

„Zakładamy, że jeśli o bon wystąpi 2 mln gospodarstw, to kwota, jaką przeznaczymy na bony, wyniesie ok. 200 mln zł. (...) Sądzimy jednak, że dekoder kupią tylko te osoby, którego go potrzebują” – podkreślił w rozmowie z wp.pl Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w kancelarii premiera, odnosząc się do konieczności wymiany dekoderów w niektórych polskich domach.

„Decyzją Komisji Europejskiej uwalniamy pewne częstotliwości na potrzeby szybkiego internetu, wskutek czego część gospodarstw domowych w Polsce – szacujemy, że jest to ok. 2 mln – utraci dostęp do naziemnej telewizji cyfrowej. I w związku z tym takim gospodarstwom domowym należy się rekompensata. Rekompensata w wysokości 100 zł od dekodera jest w mojej ocenie adekwatna” – powiedział we wtorek sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Janusza Cieszyńskiego w rozmowie z wp.pl.

Czytaj też

Na jedno gospodarstwo jeden bon

W ubiegłym tygodniu Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że pracuje nad ustawą o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Nowe przepisy mają pomóc właścicielom starszych odbiorników telewizyjnych w dostosowaniu się do zmian. W ramach proponowanych rozwiązań każde z gospodarstw domowych mogłoby liczyć na bon w wysokości 100 zł na zakup nowego dekodera.

Na jedno gospodarstwo domowe będzie przypadać jeden bon. Jeśli ktoś ma więcej niż jeden telewizor, to zapewne stać go na zakup dekodera. Zakładamy, że jeśli o bon wystąpi te 2 mln gospodarstw, to kwota, jaką przeznaczymy na bony, wyniesie ok. 200 mln zł. Ale jeśli wszyscy wystąpią o bon, wówczas kwota pomocy może być pięciokrotnie większa. Sądzimy jednak, że dekoder kupią tylko te osoby, którego go potrzebują” – powiedział Janusz Cieszyński.

Czytaj też

Przez cały 2022 rok

Dodał, że wniosek o bon będzie wypełniany elektronicznie albo składany na poczcie. „Wniosek będzie wypełniany online albo składany na poczcie. Na podstawie wniosku otrzymamy kod, który będziemy mogli zrealizować w sieci sklepów, które zgłoszą się do tej akcji” – wyjaśnił Cieszyński.

Zgodnie z informacją, dotyczącą projektu ustawy, świadczenie będzie można zrealizować przez cały 2022 r.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Źródło:PAP

Komentarze