Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Rusza nowy program. 2 mld zł dla samorządów na cyberbezpieczeństwo

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński w czasie konferencji
Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński w czasie konferencji
Autor. Ministerstwo Cyfryzacji/ twitter

Od dziś (tj. 19 lipca) do końca września samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie działań z zakresu cyberbezpieczeństwa. Do gmin, powiatów i województw trafi prawie 1,9 mld złotych – zapowiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Ogłosił tym samym start programu „Cyberbezpieczny samorząd”.

Reklama

W środę 19 lipca w czasie konferencji w Otwocku minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda oraz prezydent tego miasta Jarosław Margielski ogłosili start projektu „Cyberbezpieczny samorząd”.

Reklama

Czytaj też

Reklama

W ramach programu ponad 2,8 tys. jednostek samorządu terytorialnego – gmin, powiatów i województw może ubiegać się o środki na cyberbezpieczeństwo. Wnioski będzie przyjmować Centrum Projektów Polska Cyfrowa we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK.

"To wy – samorządowcy jesteście najbliżej mieszkańców. To w jednostkach samorządowych obywatele załatwiają najwięcej formalności. Za bezpieczeństwo tych usług ponosimy wspólną odpowiedzialność, zarówno na szczeblu państwowym, jak i samorządowym" – ogłosił minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Samorządy będą mogły przeznaczyć pieniądze na: opracowanie, wdrożenie i certyfikację procedur z zakresu zarządzania bezpieczeństwem informacji; specjalistyczne szkolenia; zakup, wdrożenie i konfigurację systemów, urządzeń i usług mających na celu podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa.

"Na >>Cyberbezpieczny samorząd<< z polskiej części środków unijnych przeznaczamy ok. 1,5 mld zł. To ogromna część wszystkich środków przeznaczonych na cyberbezpieczeństwo w ramach Programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027. Chcemy, żeby wszystkie samorządy miały możliwość zwiększenia odporności na cyberataki" – powiedział w czasie konferencji Grzegorz Puda, minister Funduszy i Polityki Regionalnej.

Wnioski o środki na cyberbezpieczeństwo

Z puli środków każdy samorząd będzie mógł otrzymać od 200 do 850 tys. zł na poprawę cyberbezpieczeństwa. Wnioski będzie można składać od 19 lipca do 30 września br., a działania powinny zostać zrealizowane od 1 czerwca 2023 roku do 30 czerwca 2026 roku.

Wkład własny w program będą musiały wnieść tylko najzamożniejsze samorządy (ok. 4 proc.).

Projekt „Cyberbezpieczny Samorząd” jest współfinansowany z Funduszy Europejskich, w ramach programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027.

Środki na cyberbezpieczeństwo

Jesienią 2021 roku Janusz Cieszyński ogłaszał program „Cyfrowa Gmina" - projekt skierowany do wszystkich gmin w Polsce, finansowany z Funduszy Europejskich, w ramach programu React-EU. W ramach programu ok. 20 tys. dzieci miało otrzymać komputery z dostępem do sieci przez dwa lata na terenach gmin popegeerowskich.

Czytaj też

Jednocześnie w ramach „Cyfrowej Gminy” samorządy otrzymywały środki na sfinansowanie m.in. dalszej cyfryzacji swoich urzędów, kupno sprzętu komputerowego dla jednostek podległych, przygotowanie urzędników do pracy z technologiami - wykupienie szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa, wyposażenie urzędów w programy wspierające cyfrowe bezpieczeństwo.

Dodatkowo, jak pisaliśmy pod koniec 2022 roku, ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 przewidywała wsparcie finansowe jednostek samorządu terytorialnego w związku z realizacją przez nie zadań i celów dotyczących cyberbezpieczeństwa. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym materiale .

/NB

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama