Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Rośnie świadomość Polaków dotycząca zagrożeń w sieci

Fot. Brett Sayles/Pexels/Domena publiczna
Fot. Brett Sayles/Pexels/Domena publiczna

Zarówno dzieci, jak i rodzice są coraz bardziej świadomi niebezpieczeństw wynikających z nieumiejętnego korzystania z internetu. A tych jest nadal bardzo dużo.

Reklama

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował raport mówiący o korzystaniu dzieci z usług telekomunikacyjnych. Przedstawione dane dotykają różnych aspektów funkcjonowania najmłodszych w sieci. Pokazują też, jaki wpływ wywarła na nich pandemia.

Reklama

Badanie opublikowane na stronie UKE zostało przeprowadzone na grupie 500 dzieci i ich rodziców. Patrząc na raport można wskazać na kilka kluczowych wniosków z jego lektury. Oto one:

1) Naukę zdalną w roku szkolnym 2021/2022 zadeklarowało 93,1 proc. badanych dzieci, a prawie 2/3 rodziców stwierdziło, że ich dzieci potrzebowały przez to więcej czasu na naukę. Dodatkowo warto zauważyć, że 81,2 proc. dzieci ubolewało nad brakiem kontaktu z rówieśnikami i nauczycielami;

Reklama

2) Zdecydowana większość dzieci posiada telefon komórkowy. W grupie wiekowej 7-14 lat ponad 80 proc. dzieci ma już swój własny smartfon. W przypadku internetu prawie 40 proc. 7-8 latków miało już dostęp do sieci.

3) 43 proc. dzieci stwierdziło, że pandemia wpłynęła na jeszcze częstsze korzystanie z internetu.

Czytaj też

Rośnie świadomość dotycząca zagrożeń

Jednym z pozytywnych aspektów wskazanych w badaniu jest rosnąca świadomość społeczna dotycząca zagrożeń w sieci. Z danych opublikowanych w raporcie wynika, że zdecydowana większość rodziców (86 proc.) choć raz przeprowadziła z dzieckiem rozmowę na temat bezpieczeństwa w sieci, a ponad 60 proc. z nich zadeklarowało nakładanie dzieciom ograniczeń dotyczących korzystania z internetu.

Warto tu wskazać także na fakt, że 80 proc. dzieci ma świadomość, że w sieci nie można podawać danych osobowych, a około 72 proc. z nich wie, że po drugiej stronie ekranu może być ktoś inny, niż ten za kogo się podaje.

Badania potwierdzają także, że znacznie wzrósł procent dzieci, które słyszały o niebezpiecznych aspektach korzystania z życia online. O jakich zagrożeniach mowa? Według rodziców zagrożeniem, na które szczególnie muszą uważać ich dzieci jest cyberprzemoc. Biorąc pod uwagę fakt, że 60,5 proc. badanych dzieci natknęło się w sieci na treści zawierające hejt czy mowę nienawiści, a prawie 40 proc. z nich miało styczność z treściami prezentującymi przemoc i akty seksualne, jest to realny problem.

Czytaj też

Nauka zdalna

Istotnym elementem uwzględnionym w badaniu jest wpływ pandemii i nauki zdalnej na obecność dzieci w sieci. W roku szkolnym 2021/2022 naukę zdalną zadeklarowało 93 proc. pytanych dzieci. Zdecydowana większość z nich korzystała z własnego sprzętu komputerowego, a najpopularniejszym programem do zajęć online był Microsoft Teams, na który wskazało prawie trzy czwarte respondentów.

W kontekście nauki zdalnej ciekawe są opinie rodziców. Prawie dwie trzecie z nich uznało, że ich dzieci potrzebowały więcej pomocy w nauce, niż w czasie nauki w trybie stacjonarnym. 75 proc. badanych dzieci stwierdziło, że od zajęć w trybie zdalnym, woli naukę bezpośrednio w szkole.

Wyniki badań jasno pokazują, jak duży wpływ na korzystanie z internetu miał koronawirus i wprowadzenie nauki zdalnej w szkołach. Ograniczenie negatywnych skutków takiego stanu rzeczy (przede wszystkim jeszcze większego uzależnienia od internetu) będzie dużym wyzwaniem zarówno dla rodziców, jak i dla pedagogów.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

/MG

Reklama

Komentarze

    Reklama