Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Przemówienie Putina. Atak rosyjskich haktywistów we Francji

Fot. Lyncconf Games/Flickr/CC BY 2.0
Fot. Lyncconf Games/Flickr/CC BY 2.0

Prorosyjska grupa przeprowadziła ataki DDoS na francuskie podmioty, m.in. instytucje państwowe i firmę z branży obronnej. Incydenty miały miejsce w trakcie przemówienia prezydenta Rosji Władimira Putina. 

Reklama

Podczas wtorkowego przemówienia Władimira Putina grupa rosyjskich haktywstów „Noname05716” przeprowadziła ataki DDoS na witryny francuskich instytucji: Narodowego Centrum Badań Kosmicznych (CNES) oraz Narodowego Instytutu Pracy, Zatrudnienia i Szkolenia Zawodowego (INEFP) –  podaje serwis informacyjny Numerama.

Reklama

Członkowie ugrupowania ukierunkowali również swoje działania również na strony Data.gouv.fr i Naval Group(przedsiębiorstwo stoczniowe z branży obronnej).

O ataku haktywiści poinformowali na kanale Telegram. We wpisie stwierdzili, że „schrupali francuską bagietkę”. 

Reklama

Warto podkreślić, że mówimy o jednej z bardziej aktywnych – obok Killnet – prorosyjskich grup haktywistycznych w ostatnim czasie. Jej celem są podmioty z państw, które uznawane są za wrogów Kremla. 

Czytaj też

Zakłócenie transmisji

Przypomnijmy, że to nie jedyny cyberatak, jaki miał miejsce w trakcie wystąpienia Władimira Putina. 

Jak informowaliśmy, wielu Rosjan nie miało możliwości obejrzenia bądź wysłuchania przemówienia głowy państwa ze względu na cyberatak wymierzony w tamtejsze media. Nie działały m.in. platformy streamingowe takich podmiotów jak np. Ogólnorosyjskiej Państwowej Telewizji i Radia (VGTRK). 

Za incydentem ma stać Armia IT Ukrainy.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama