Cyberbezpieczeństwo

Naczelny Sąd Administracyjny ofiarą ataku DDoS. Mamy potwierdzenie

Naczelny Sąd Administracyjny
Fot. Adrian Grycuk/Wikimedia Commons/CC3.0

Krążące w przestrzeni medialnej informacje na temat rzekomego ataku hackerskiego na stronę Naczelnego Sądu Administracyjnego znajdują dziś oficjalne potwierdzenie.

W ubiegłym tygodniu analitycy firmy Check Point Research poinformowali, że rosyjska grupa hakerów KillNet zaatakowała serwery dwóch polskich urzędów państwowych. We wtorek (21.02) otrzymaliśmy potwierdzenie, że jedną z tych instytucji był Naczelny Sąd Administracyjny.

Czytaj też

Oficjalne pismo NSA

Przewodniczący Wydziału Informacji Sądowej NSA przesłał nam pismo dotyczące opisywanego incydentu. Z dokumentu wynika, że 15 lutego br. „Wydział Informatyki Naczelnego Sądu Administracyjnego wykrył wzmożony ruch sieciowy ze świata powodujący problemy z dostępnością strony internetowej nsa.gov.pl (...)".

„(...) Wspomniany ruch był odpowiedzialny za generowanie znaczącego obciążenia serwera www" – czytamy dalej.

Urząd poinformował nas również, że problem został zgłoszony dostawcom usług internetowych, do których zwrócono się z prośbą o "mitygację ruchu w ramach świadczonych usług". Sztucznie wygenerowany ruch został poddany analizie i zneutralizowany.

W piśmie nie potwierdzono, kto jest odpowiedzialny za atak.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze

    Czytaj także