Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Premier Morawiecki o Pegasusie: System stosowany wyłącznie za zgodą sądu

Fot. Kancelaria Premiera/Twitter

System Pegasus stosowany był w Polsce wyłącznie za zgodą sądu, co świadczy o tym, że wszystko, co się wiąże z użyciem tego systemu nosi znamiona praworządności, a nie jakichkolwiek nadużyć - zapewnił w środę premier Mateusz Morawiecki.

Komisja śledcza Parlamentu Europejskiego ds. oprogramowania szpiegującego przyjęła raport końcowy, potępiając nadużycia w kilku państwach UE, w tym Polsce, na Węgrzech, w Grecji i Hiszpanii.

Więcej na temat prac komisji i końca jej misji pisaliśmy tutaj . Podczas ostatniego posiedzenia komisji europosłowie stanowczo potępili nadużywanie oprogramowania szpiegującego w celu zastraszania politycznej opozycji, uciszania krytyków władzy (np. mediów) i manipulowania wyborami.

Czytaj też

Morawiecki: Pegasus był stosowany wyłącznie za zgodą sądu

Na środowej konferencji prasowej w Poznaniu, premier Mateusz Morawiecki był pytany, czy rząd zastosuje się do zaleceń komisji Parlamentu Europejskiego i "pilnie wyjaśni nadużycie Pegasusa w Polsce, tak, aby nikt nie miał wątpliwości, czy wybory w Polsce będą uczciwe".

Premier odparł, że "System Pegasus stosowany był wyłącznie za zgodą sądu, więc jeżeli sąd wydaje daną zgodę, to chyba jest to normalne, że w państwie prawa służby mają możliwość sprawdzania nieprawidłowości bądź przestępstw i ścigania tych, którzy mogą dopuścić się zbrodni lub różnego rodzaju przestępstw" - podkreślił premier.

Szef rządu dodał też, że według jego wiedzy jest on stosowany w bardzo wielu krajach, również Europy. "To nie jest żaden system, który jest unikalnym systemem stosowanym tylko przez polskie służby specjalne. A więc, nie ma w tym nic nadzwyczajnego, wszelkie użycie tego systemu było wydawane dopiero po zgodzie sądu i to chyba najlepiej świadczy o tym, że wszystko, co się wiąże z tym systemem - nosi w pełni znamiona praworządności, a nie jakichkolwiek nadużyć" - podkreślił.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

MG/PAP

Źródło:
PAP
/ CyberDefence24

Komentarze