Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Polska nie traci czujności. CHARLIE-CRP przedłużony

red alarm
Fot. www.rawpixel.com/CC0

Trzeci stopień alarmowy będzie obowiązywał w Polsce co najmniej do końca lipca br. To kolejny raz kiedy został przedłużony. 

Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB), na podstawie decyzji premiera Mateusza Morawieckiego przedłożony został okres obowiązywania trzeciego (na cztery) stopnia alarmowego CHARLIE-CRP. Odnosi się on do ryzyka wystąpienia cyberzagrożeń w naszym kraju.

Czytaj też

Przypomnijmy, że podwyższona gotowość na niepożądane działania w cyberprzestrzeni obowiązuje w Polsce nieustannie od 15 lutego br. Wówczas wprowadzono drugi stopień alarmowy ALFA-CRP. 

Początkowo zakładano, że taki stan rzeczy będzie trwał do 4 marca br.Jednak w międzyczasie, a dokładnie 21 lutego br., zdecydowano, że należy „podnieść" alarm i wdrożono procedury związane z CHARLIE-CRP. 

Miało to związek z wydarzeniami w Ukrainie, które zwiastowały najgorsze – wybuch wojny. Ostatecznie do rosyjskiej inwazji doszło 24 lutego. 

Czytaj też

Przypomnijmy, że podstawowe zapisy odnoszące się do stopni alarmowych regulują: Ustawa z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych oraz Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP. 

Poszczególne stopnie szczegółowo opisujemy w tekście: Stopnie alarmowe CRP. Na czym polegają?

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze