Cyberbezpieczeństwo
Okrągły Stół ds. walki z dezinformacją. Kolejne spotkanie ekspertów
12 października w czasie konferencji Cyber24 Day odbyło się kolejne spotkanie sygnatariuszy Kodeksu Dobrych Praktyk ds. walki z dezinformacją. W ramach inicjatywy miały miejsce warsztaty z zagranicznymi ekspertami, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem.
W pierwszej części spotkania - w panelu otwartym dla uczestników konferencji oraz organizacji, które kilka miesięcy temu podpisały Kodeks Dobrych Praktyk ds. walki z dezinformacją - odbył się wykład dwóch zagranicznych ekspertów, którzy przedstawili wysiłki podejmowane w celu zidentyfikowania przyczyn rozpowszechniania dezinformacji w ich państwach oraz wskazali, jakie inicjatywy w tej sprawie podejmują tamtejsze NGO’sy.
Czytaj też
Międzynarodowy projekt
Goran Georgiev, reprezentujący Center for the Study of Democracy (Bułgaria) oraz Andrei Tiut, reprezentujący the GlobalFocus Centre (Rumunia) przedstawili, jaki jest wpływ rosyjskiej propagandy na społeczeństwo w Bułgarii i Rumunii. Wskazali również obecnie najpopularniejsze trendy dezinformacyjne w sieci oraz podzielili się prognozami, jakich, według nich, narracji należy spodziewać się w najbliższej przyszłości.
Przedstawili również wnioski i wyzwania z jakimi mierzą się w ich państwach NGOsy przy współpracy z administracją państwową w zakresie przeciwdziałania kampaniom fake news. Odpowiedzieli na pytania uczestników Okrągłego Stołu, a także wymienili się wnioskami, dotyczącymi wpływu tzw. Big Tech na obecność fałszywych informacji w social mediach. Pomimo podjęcia tematu, nie rozstrzygano szerzej, czy w sprawie wpływu Big Tech na obecność fałszywych informacji, podejmowane są realne, czy tylko pozorowane działania.
Wykład wpisuje się w finansowany przez USAID międzynarodowy projekt badawczy, i koordynowany przez International Republican Institute’s (IRI) Beacon Project . Celem projektu jest wspieranie działań zmierzających do przeciwdziałania dezinformacji. Projekt ma również na celu wskazanie mechanizmów, których wdrożenie powinno przyczynić się do wzmacniania odporności państw na oddziaływanie dezinformacji, jaką Rosja prowadzi m.in. w Polsce w celu podważenia procesów demokratycznych. W Polsce projekt realizowany będzie przez Defecne24. W projekcie uczestniczą również: the Center for the Study of Democracy oraz the GlobalFocus Centre, które będą realizować cele projektu odpowiedni w Bułgarii i Rumunii.
Czytaj też
Współpraca między fact-checkerami
Spotkanie miało służyć także wymianie kontaktów i możliwości nawiązania dalszej przyszłej współpracy między fact-checkerami z Polski oraz zza granicy.
W drugiej części – zamkniętej - obrad Okrągłego Stołu, sygnatariusze Kodeksu Dobrych Praktyk powitali nowe organizacje, które są zainteresowane podpisaniem dokumentu. Wymienili się wiedzą na temat obecnie panujących, najpopularniejszych narracji dezinformacyjnych w polskiej sieci oraz zaplanowali kolejne działania, jakie będą podejmowane, by ograniczać wpływ fake newsów na rzeczywistość internetową i poza medialną.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany