Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Nowy wariant oszustwa na Blika. Klikniesz w link i odbierzesz pieniądze? Raczej stracisz oszczędności

Fot. BLIK (@BLIKmobile)/Twitter

Schemat oszustwa jest znany, zmieniła się tylko treść SMS-a. Tym razem oszuści wysyłają wiadomość z informacją, że ktoś wysłał przelew BLIK w wysokości 450 zł. W ten sposób przestępcy otrzymują dostęp do konta bankowego i mogą je wyczyścić do zera.

Wystarczy wejść w link, aby potwierdzić odbiór pieniędzy poprzez podanie danych logowania do bankowości internetowej oraz wpisanie swojego numeru PESEL. Niekiedy mamy też podać jednorazowy kod autoryzacyjny logowania.

Fot. CyberDefence24.pl

Czytaj też

Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa z CyberRescue zaznaczają, że to już kolejny wariant popularnego oszustwa na wyłudzenie pieniędzy. "Przynajmniej raz w tygodniu pojawia się nowa treść takich wiadomości. Zawsze jest to ciekawa zachęta, coś co może dotyczyć nas bezpośrednio oraz tajemniczy link w smsie" tłumaczy Arek Tosek. 

Strona banku może wyglądać identycznie jak prawdziwa, a nawet zawierać ostrzeżenie przed cyberprzestępcami.

"Jeżeli otrzymaliśmy taką wiadomość SMS, prawdopodobnie nasze dane osobowe wyciekły kiedyś do sieci, np. numer telefonu" - dodaje Arek Tosek z CyberRescue. Niestety należy mieć świadomość tego, że podając informacje o sobie w internecie, na przykład przy rejestracji do jakiegoś serwisu lub w konkursach, wzrasta prawdopodobieństwo, iż dane osobowe wyciekną do sieci.

Czytaj też

Najważniejsze jest to, żeby nie klikać w takie linki, zwłaszcza, jeśli nie znamy ich źródła pochodzenia. Jeżeli już otrzymamy podejrzaną wiadomość, najlepiej usunąć ją i powiadomić znajomych o próbie oszustwa. Nadawcę wiadomości należy zablokować na swoim urządzeniu. Niestety możemy się w dalszym ciągu spodziewać spamu z innych podejrzanych numerów telefonów.

Jeżeli podaliśmy swoje dane logowania do banku na fałszywej stronie, jak najszybciej należy poinformować bank o całej sytuacji i zmienić hasło do swojego konta.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze