Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Nowe dane Ministerstwa Cyfryzacji. 70% więcej incydentów minionej doby

Nowe dane Ministerstwa Cyfryzacji. Znaczący wzrost incydentów
Nowe dane Ministerstwa Cyfryzacji. Znaczący wzrost incydentów
Autor. CC0, Pixabay

Minionej doby CSIRT NASK zidentyfikował o 70% więcej incydentów bezpieczeństwa w porównaniu do ostatniego komunikatu Ministerstwa Cyfryzacji. Znacząco wzrosła liczba zgłoszeń i domen wpisanych na listę ostrzeżeń.

Zidentyfikowano 644 nowych incydentów bezpieczeństwa. Oznacza to wzrost o ponad 70 procent, ponieważ w środę informowano o wykryciu 375 incydentów. O statystykach pisaliśmy na łamach CyberDefence24.

Czytaj też

Nieustanny wzrost incydentów

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Cyfryzacji na platformie X w przeciągu ostatniej doby miało miejsce 1855 zgłoszeń. Oznacza to, że liczba zgłoszeń wzrosła prawie o połowę, ponieważ w ostatnim raporcie informowano o 1276 zgłoszeniach.

Należy również podkreślić, że od poniedziałku liczba incydentów bezpieczeństwa ciągle wzrasta. 10 czerwca informowano o zaledwie 60 incydentach, zaś wtorkowy komunikat mówił o 193 incydentach.

Wykres obrazujący liczbę zgłoszeń i incydentów za dany dzień (komunikaty dotyczą minionej doby)
Wykres obrazujący liczbę zgłoszeń i incydentów za dany dzień (komunikaty dotyczą minionej doby)
Autor. Oskar Klimczuk / CyberDefence24

Czytaj też

Reklama

Domeny na liście ostrzeżeń

CERT Polska codziennie aktualizuje listę zawierającą złośliwe strony internetowe. Ministerstwo poinformowało również, że minionej doby lista powiększyła się o 559 wpisów (w stosunku do komunikatu ze środy).

Warto również dodać, że komunikaty wydawane od poniedziałku do środy mówiły o 512 zablokowanych domenach. Oznacza to, że na przestrzeni ostatnich czterech dni zablokowano ponad 1000 stron internetowych, z czego ponad połowę minionej doby.

Lista jest dostępna publicznie i może pomóc w blokowaniu podejrzanych stron internetowych.

Przykładowa plansza widoczna na zablokowanej stronie
Przykladowa plansza widoczna na zablokowanej stronie
Autor. cert.pl

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama