Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Nie było cyberataku na systemy polskich kolei

Autor. Janusz Jakubowski/Flickr/CC BY 2.0

Za poważnymi problemami z systemami kierowania ruchem kolejowym w Polsce stoi błąd po stronie producenta Alstom. Firma przynaje, że zawiniła i równocześnie potwierdza, iż nie doszło do żadnego cyberataku, jak sugerowano na początku.

Reklama

"Alstom jest świadomy błędu w formatowaniu czasu, który ma obecnie wpływ na dostępność sieci kolejowej, a co za tym idzie na transport kolejowy w Polsce. Bezpieczeństwo pasażerów nie jest zagrożone" - wskazuje Alstom w oświadczeniu przesłanym do "Rynku Kolejowego".

Reklama

Producent przeprasza za wszelkie problemy wywołane awarią i podkreśla, że nie było żadnego cyberataku ani problemu bezpieczeństwa. "Błędy w formatowaniu czasu są znanym zjawiskiem" - tłumaczy koncern.

W związku z zaistniałą sytuacją Alstom wdrożył już plan przywrócenia dostępności urządzeń sterowania ruchem kolejowym w celu zminimalizowania zakłóceń, spowodowanych usterką w systemach sterowania ex-Bombardier.

Reklama

"Współpracujemy z naszym klientem, aby zminimalizować skutki zaistniałej sytuacji. Alstom dokłada wszelkich starań, aby zapewnić najwyższą niezawodność usług, jakość i standardy bezpieczeństwa" - zaznacza producent w oświadczeniu.

Przypomnijmy, że z samego rana, a dokładnie ok. godz. 3:30-4:00 pojawiły się w wielu miejscach w Polsce problemy z systemami kierowania ruchem kolejowym, co doprowadziło do opóźnień pociągów, a nawet zawieszenia kursów. To spowodowało chaos na dworcach i frustrację podróżujących.

Czytaj też

AKTUALIZACJA: 17.20:

Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM poinformował, że zakończyło się posiedzenie Zespołu ds. Incydentów Krytycznych w sprawie awarii systemów PKP i "nic nie wskazuje na to, że doszło do ataku hakerskiego" oraz że "zespół ds. bezpieczeństwa PKP PLK zadziałał zgodnie z procedurami".

Zespół ds. Incydentów Krytycznych jest organem pomocniczym w sprawach obsługi incydentów krytycznych zgłoszonych CSIRT MON, CSIRT NASK lub CSIRT GOV i koordynującym działania podejmowane przez CSIRT MON, CSIRT NASK, CSIRT GOV oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa”.

W jego skład wchodzą przedstawiciele zespołów reagowania na incydenty komputerowe z MON-u, NASK-u, przedstawiciele ABW (CSIRT GOV) oraz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (jego dyrektor stoi na czele Zespołu).

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama