Cyberbezpieczeństwo
Polska wśród najczęściej hakowanych krajów Europy
Hakerzy nie odpuszczają Polskim firmom, atakując średnio 938 razy tygodniowo. To wzrost o ponad 1/3 (35 proc. w stosunku do stycznia 2022 roku), kiedy liczba ta wynosiła blisko 700. Liczba napaści wrogich działań stabilnie rośnie z miesiąca na miesiąc, a cyberprzestępcy najczęściej wykorzystują do nich złośliwe pliki PDF – wynika z najnowszych danych Check Point Research.
Polska zajęła w ostatnim miesiącu jedną z czołowych pozycji w Europie pod względem cyberzagrożeń, lokując się na szóstym miejscu. Obok naszego kraju w czołówce Europy znajdują się: Węgry, Cypr, Słowacja, Estonia i Białoruś.
Pomimo, że początek maja br. wyglądał na okres uśpienia działalności hakerskiej w naszym kraju (średnia liczba cyberataków spadła o 200 tygodniowo do 719), od drugiej połowy miesiąca eksperci bezpieczeństwa Check Point Research zaobserwowali ponowny wzrost cyberincydentów. Na początku czerwca br. przeciętna polska organizacja atakowana była już średnio 938 razy w tygodniu.
To dziesięć prób ataków więcej niż wynosi średnia europejska oraz aż 35 proc. wzrost w stosunku do stycznia 2022 roku. Z analiz Check Point Research wynika, że globalna liczba ataków spadała w okresie ostatnich 3 tygodni, jednak w Polsce istotnie wzrosła.
Okazuje się jednak, że Polska i Europa to stosunkowo bezpieczny region świata. Średnia liczba ataków na całym świecie sięga bowiem 1120.
"Spoglądając na dane z początku maja br. można było odnieść wrażenie, że polskie firmy i administracja w końcu mogły odetchnąć z ulgą. Niestety, w drugiej części miesiąca liczba ataków drastycznie poszybowała, co przełożyło się na przeszło 35-proc. wzrost względem początku roku" – podkreślają analitycy firmy Check Point Software.
Czytaj też
Kogo atakują cyberprzestępcy?
Cyberataki to problem głównie sektora finansowego (1100 ataków tygodniowo), rządowego i wojskowego (1047), infrastruktury (681). O ile liczba ataków na sektor finansowy i bankowy w Polsce jest na poziomie zbliżonym do statystyk globalnych (1120), to w Polsce nie odnotowano tak dużego zainteresowania cyberprzestępców sektorem edukacji jak na świecie.
Globalnie dochodzi do blisko 2,3 tys. ataków tygodniowo na instytucje edukacyjne. Znaczna część cyberataków skierowanych na polskie firmy pochodzi z USA (44 proc.). Na drugim miejscu są hakerzy atakujący z polskich IP (9 proc.) oraz Niemiec (8 proc.). Na świecie 57 proc. ataków generowanych jest z USA (amerykański adres IP).
Czytaj też
/Na podst. informacji prasowej
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].