Cyberbezpieczeństwo
Kto atakuje w imieniu Rosji? Stoją za nimi rosyjskie służby
Aż 23 grupy cyberprzestępcze działające na zlecenie i w powiązaniu z Rosją atakują dla celów wojskowych, wspierając reżim Putina – wynika z analizy ukraińskich służb.
Na bieżąco opisujemy incydenty z udziałem grup cyberprzestępczych, które atakują państwa wspierające Ukrainę w wojnie - w tym Polskę.
Jak wynika z raportu Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP) w I półroczu 2023 roku odnotowano ataki ze strony co najmniej 23 grup cyberprzestępczych, działających w powiązaniu i na zlecenie rosyjskich władz.
„Wszystkie one służą ofensywnym celom wojskowym, atakują sektor publiczny i prywatny niepodległego państwa” – stwierdzili przedstawiciele Ukrainy w swoim raporcie, którego szczegóły opisywaliśmy w tym materiale.
Czytaj też
Grupy powiązane z GRU i FSB
Za najbardziej niebezpieczne i posiadające największe cyberzdolności, zostały uznane grupy: Gamaredon (kontrolowana przez FSB), Sandworm (kontrolowana przez GRU) i „niezależni haktywiści”, którzy - jak wynika z analizy – działają pod parasolem cyberprzestępców kontrolowanych przez państwo.
Do najaktywniejszych grup w I półroczu 2023 roku należała: UAC-0010 (czyli Gamaredon, powiązana z FSB); UAC-0056 (powiązana z GRU), UAC-0028 (zwana też APT28 – powiązana z GRU), UAC-0082 (Sandworm – kontrolowana przez GRU), UAC-0144 / UAC-0024 / UAC-0003 (Turla) czy UAC-0029 (APT29 – powiązana z SVR).
Phishing najpowszechniejszy
Grupy powiązane z GRU odegrały kluczową rolę, stojąc za około 50 poważnymi incydentami - jak wynika z analizy ukraińskiej SSSCIP. Z kolei grupy APT powiązane z FSB stały za 11 krytycznymi lub poważnymi incydentami (spośród 103, jakie poddano analizie).
W I półroczu tego roku najpowszechniejszą taktyką stosowaną przez cyberprzestępców (według dochodzenia ukraińskiego CERT-u) był phishing i dystrybucja złośliwego oprogramowania, bądź też wykorzystanie luk w zabezpieczeniach.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].