Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Kto atakuje w imieniu Rosji? Stoją za nimi rosyjskie służby

Jakie grupy cyberprzestępcze wspierają reżim Putina?
Jakie grupy cyberprzestępcze wspierają reżim Putina?
Autor. MFA Russia/ Twitter

Aż 23 grupy cyberprzestępcze działające na zlecenie i w powiązaniu z Rosją atakują dla celów wojskowych, wspierając reżim Putina – wynika z analizy ukraińskich służb.

Reklama

Na bieżąco opisujemy incydenty z udziałem grup cyberprzestępczych, które atakują państwa wspierające Ukrainę w wojnie - w tym Polskę.

Reklama

Jak wynika z raportu Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP) w I półroczu 2023 roku odnotowano ataki ze strony co najmniej 23 grup cyberprzestępczych, działających w powiązaniu i na zlecenie rosyjskich władz.

„Wszystkie one służą ofensywnym celom wojskowym, atakują sektor publiczny i prywatny niepodległego państwa” – stwierdzili przedstawiciele Ukrainy w swoim raporcie, którego szczegóły opisywaliśmy w tym materiale.

Reklama

Czytaj też

Grupy powiązane z GRU i FSB

Za najbardziej niebezpieczne i posiadające największe cyberzdolności, zostały uznane grupy: Gamaredon (kontrolowana przez FSB), Sandworm (kontrolowana przez GRU) i „niezależni haktywiści”, którzy - jak wynika z analizy – działają pod parasolem cyberprzestępców kontrolowanych przez państwo.

Do najaktywniejszych grup w I półroczu 2023 roku należała: UAC-0010 (czyli Gamaredon, powiązana z FSB); UAC-0056 (powiązana z GRU), UAC-0028 (zwana też APT28 – powiązana z GRU), UAC-0082 (Sandworm – kontrolowana przez GRU), UAC-0144 / UAC-0024 / UAC-0003 (Turla) czy UAC-0029 (APT29 – powiązana z SVR).

Najaktywniejsze grupy cyberprzestępcze w I półroczu 2023 roku
Najaktywniejsze grupy cyberprzestępcze w I półroczu 2023 roku
Autor. Raport SSSCIP

Phishing najpowszechniejszy

Grupy powiązane z GRU odegrały kluczową rolę, stojąc za około 50 poważnymi incydentami - jak wynika z analizy ukraińskiej SSSCIP. Z kolei grupy APT powiązane z FSB stały za 11 krytycznymi lub poważnymi incydentami (spośród 103, jakie poddano analizie).

Najgroźniejsze grupy cyberprzestępcze powiązane z Rosją
Najgroźniejsze grupy cyberprzestępcze powiązane z Rosją
Autor. Raport SSSCIP

W I półroczu tego roku najpowszechniejszą taktyką stosowaną przez cyberprzestępców (według dochodzenia ukraińskiego CERT-u) był phishing i dystrybucja złośliwego oprogramowania, bądź też wykorzystanie luk w zabezpieczeniach.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama