Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Korea Południowa: Cyberatak na strony internetowe instytucji naukowych

Fot. mrcacahuate / flickr
Fot. mrcacahuate / flickr

Hakerzy przeprowadzili cyberataki na witryny internetowe 12 instytucji naukowych pochodzących z Korei Południowej. Ucierpiała strona m.in. Koreańskiego Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego.

Reklama

Grupa hakerska, najpewniej chińska, przeprowadziła atak na strony internetowe 12 południowokoreańskich instytucji naukowych – podał w środę urząd ds. cyberbezpieczeństwa w Seulu. Większość zaatakowanych witryn wciąż była niedostępna w środę po południu.

Reklama

Ataki na instytucje naukowe, w tym niektóre wydziały Uniwersytetu Czedżu i Koreańskiego Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego, rozpoczęły się w niedzielę – poinformowała Koreańska Agencja ds. Internetu i Bezpieczeństwa (KISA).

Czytaj też

Aktywność hakerów

Grupa hakerska określająca się po chińsku jako Xiaoqi Ying (nazwa jednostki kawaleryjskiej w starożytnych Chinach), ogłosiła na Telegramie „inwazję na południowokoreański Internet" i zapowiedziała, że „następnym celem" będzie sama KISA – podał dziennik „Korea Times".

Reklama

KISA przekazała tej gazecie, że nie jest w stanie potwierdzić, czy hakerzy są narodowości chińskiej ani czy mają związki z chińskimi władzami. Na swoim kanale grupa pisze w języku angielskim oraz chińskim, posługując się uproszczonymi znakami, jakich używa się w Chinach kontynentalnych.

Czytaj też

Groźba ujawnienia danych

Grupa twierdziła, że udało jej się włamać do sieci 70 południowokoreańskich instytucji naukowych w okresie Księżycowego Nowego Roku, od soboty do wtorku. Hakerzy grozili też ujawnieniem 54 gigabajtów danych, które rzekomo wykradli z instytucji rządowych i publicznych w Korei Płd. - podała agencja Yonhap.

Jeden z urzędników ministerstwa nauki, technologii informacyjnej i komunikacyjnej powiedział tej agencji, że w zaatakowanych instytucjach były luki w systemie bezpieczeństwa, ale włamywacze nie wykradli dużej ilości osobistych danych.

Chińskie władze wielokrotnie zaprzeczały oskarżeniom o prowadzenie lub wspieranie ataków hakerskich wymierzonych w instytucje w innych krajach. Pekin utrzymuje, że Chiny również są ofiarą, a nie sprawcą przestępczości w cyberprzestrzeni.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama