Reklama

Koniec Hunters International? Grupa opublikowała komunikat

Grupa hakerska Hunters International ogłosiła zakończenie działalności i publikację deszyfratora za darmo. Problem w tym, że... nie robią tego pierwszy raz.
Grupa hakerska Hunters International ogłosiła zakończenie działalności i publikację deszyfratora za darmo. Problem w tym, że... nie robią tego pierwszy raz.
Autor. Cliff Hang/Pixabay

Grupa Hunters International ogłosiła zakończenie działalności. Jej członkowie przeprowadzali ataki ransomware. Według deklaracji cyberprzestępców, ofiary mają otrzymać za darmo dostęp do programu deszyfrującego.

Jak opisywaliśmy na łamach naszego portalu, w kwietniu br. z sieci nieoczekiwanie zniknęło BreachForums, jedno z największych tego typu forów hakerskich. Sytuacja wyjaśniła się w ostatnich dniach czerwca – francuskie służby aresztowały wszystkich administratorów, którzy pozostawali na wolności.

Reklama

Cyberprzestępcy usuwają się w cień

Tydzień po informacjach z Paryża, pojawiły się doniesienia dotyczące kolejnej organizacji cyberprzestępczej. Jak podaje The Recordgrupa Hunters International ogłosiła zakończenie działalności. Na swojej stronie w darknecie zamieszczono oświadczenie, z którego wynika, że decyzja została podjęta „po długich przemyśleniach i ostatnich wydarzeniach”. Nie sprecyzowano jednak, o co konkretnie chodzi.

Podjęcie tej decyzji nie przyszło nam łatwo. Rozumiemy wpływ, jaki może ona mieć na organizacje współpracujące z nami” – zaznaczyli cyberprzestępcy w komunikacie. Zadeklarowali jednak, że ich ofiary będą mogły za darmo skorzystać z oprogramowania deszyfrującego.

Hunters International jest znana m.in. z ataków na polskie podmioty. Na łamach CyberDefence24 przedstawialiśmy ich działania w stosunku do Atende, AIUT i SuperDrob.

Czytaj też

Reklama

Czy cyberprzestępcy znowu kłamią?

Według stanowiska grupy, udostępnienie deszyfratora ma pomóc w odzyskaniu dostępu do ważnych informacji „szybko i skutecznie”. Eksperci cyberbezpieczeństwa oceniają go jednak jako „słabo zaprojektowany”.

Nie są to jedyne wątpliwości wokół twierdzeń cyberprzestępców. Hunters International ogłaszali koniec działalności już ostatniej jesieni, ale do rozwiązania grupy nie doszło. Sama organizacja istnieje blisko 2 lata i odznaczyła się cyberatakami głównie na terenie Stanów Zjednoczonych. Administratorzy są z kolei także właścicielami usługi World Leaks, służącej do publikacji wycieków danych i wymuszeń na ofiarach cyberataków.

Historia zna przypadki, gdy hakerzy nie mówili prawdy co do swoich działań. W kwietniu opisywaliśmy przypadek cyberataku na Cayman National Bank – grupa Killsec posługiwała się jednak danymi sprzed sześciu lat. Czy tak samo będzie i tym razem?

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

WYCIEKI DANYCH z firm. JAK ZAPOBIEGAĆ wynoszeniu danych przez pracowników?

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama