Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Kanada. Zakaz chińskich i rosyjskich usług na rządowym sprzęcie

Kanada obawia się wpływu chińskich i rosyjskich usług na bezpieczeństwo narodowe
Kanada obawia się wpływu chińskich i rosyjskich usług na bezpieczeństwo narodowe
Autor. vtgard / Flickr

Kanada blokuje możliwość korzystania z chińskiego komunikatora WeChat na rządowych urządzeniach. Motywuje to względami bezpieczeństwa rządowych sieci i informacji w nich przetwarzanych. Oprócz WeChatu, zakazany został również pakiet narzędzi antywirusowych rosyjskiej firmy Kaspersky Lab.

Reklama

Kanada zdecydowała się na wprowadzenie blokady korzystania z chińskiego komunikatora WeChat na urządzeniach rządowych. Podobne środki podjęto w odniesieniu do produktów antywirusowych rosyjskiej firmy Kaspersky Lab. Decyzję uzasadnia się względami bezpieczeństwa i chęcią ochrony rządowych sieci oraz przetwarzanych w nich informacji.

Reklama

Natychmiastowa blokada

Reklama

Serwis CTV News podaje, że blokada została wprowadzona w poniedziałek w trybie natychmiastowym w związku z audytem ryzyka, który przeprowadzono.

W związku z decyzją, niezwłocznie z wydanych przez rząd urządzeń służbowych kanadyjskich urzędników i pracowników administracji muszą zniknąć zarówno chiński komunikator WeChat, jak i narzędzia firmy Kaspersky Lab. Po usunięciu, niemożliwe będzie ponowne pobranie tych aplikacji na telefony komórkowe czy komputery - to również ma zostać zablokowane przez rząd.

Nieakceptowalny poziom ryzyka

W oświadczeniu przedstawicieli administracji czytamy, że według kanadyjskiego organu ochrony danych zarówno WeChat, jak i programy Kaspersky Lab, stanowią „nieakceptowalny poziom ryzyka dla prywatności i bezpieczeństwa”.

Zdaniem urzędników, w przypadku urządzeń mobilnych, zarówno WeChat jak i produkty Kaspersky’ego gromadzą dane w sposób pozwalający na zbyt duży dostęp do zawartości urządzenia i zapisanych na nim informacji. Ochrona sieci rządowych i przetwarzanych tam danych to zatem w opinii administracji naturalny krok, który należy podjąć pomimo tego, że jak do tej pory nie wskazano, aby doszło do naruszenia bezpieczeństwa informacyjnego przez te programy bądź ich dostawców.

Wybór osobisty, choć polityczny

CTV News podkreśla, że w odniesieniu do indywidualnych użytkowników, kanadyjski rząd nie wydał żadnej rekomendacji. Urzędnicy podkreślają, że korzystanie z WeChatu czy pakietu oprogramowania Kaspersky’ego pozostaje „osobistym wyborem” każdego Kanadyjczyka. Decyzja o blokadzie tych usług cyfrowych na poziomie urządzeń rządowych jest jednak jasnym sygnałem politycznym rosnącej nieufności względem chińskich i rosyjskich produktów oraz krajów, z których pochodzą. Podobny charakter miało wprowadzenie w lutym tego roku blokady TikToka na rządowych urządzeniach. Zbliżoną decyzję podjęły liczne kraje świata.

TikTok przez wiele krajów uważany jest za platformę stwarzającą ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego ze względu na bliskie związki z Chinami, dostrzegany jest również potencjał tej aplikacji, jeśli chodzi o jej wykorzystanie w operacjach wpływu.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*

Reklama

Komentarze

    Reklama