Cyberbezpieczeństwo
Jak zabezpieczyć sieć lokalną przy niewielkim nakładzie pracy i pieniędzy?
W każdym przedsiębiorstwie korzystamy z sieci na różnego rodzaju urządzeniach, często nie zdając sobie sprawy, jak ważne dla zachowania ciągłości pracy i dalszego rozwoju jest jej zabezpieczenie. W tym artykule przedstawimy Państwu rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej firmie, niezależnie od jej rozmiaru i zakresu działania oraz bez potrzeby posiadania wyspecjalizowanej kadry pracowników IT.
GFI LanGuard to rozwiązanie, które instalujemy lokalnie w naszym środowisku, nie wymaga ono drogiej i rozbudowanej infrastruktury. Rozwiązanie jest elastyczne i może działać w architekturze zarówno bez agenta, jak i z nim, a w przypadku drugiej opcji jest on nieodczuwalny dla użytkownika oraz nie obciąża zasobów urządzenia. Administracja produktem jest prosta i intuicyjna oraz nie wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej.
Głównym zakresem działania LanGuarda jest skanowanie urządzeń działających w naszej sieci w celu wykrycia luk i podatności, które zagrażają jej bezpieczeństwu. Urządzeniami mogą być komputery stacjonarne, laptopy, drukarki, a także urządzenia sieciowe – jak routery czy punkty dostępowe.
Skanowanie może być wykonywane automatycznie, według ustawionego przez nas harmonogramu, lub na żądanie w dowolnym innym momencie. Rozwiązanie jest w stanie zidentyfikować ponad 60 tys. luk, a ich baza jest na bieżąco aktualizowana. W przypadku wykrycia niepokojących zagrożeń przyjmujemy zarówno zalecenia co do dalszego postępowania, jak i narzędzia do rozwiązania znalezionych problemów.
Czytaj też
Jakie dodatkowe informacje możemy otrzymać po przeprowadzeniu skanowania?
Po skanowaniu sieci otrzymujemy pełny wgląd do podłączonych urządzeń: informacje o zainstalowanych oprogramowaniach, otwartych portach czy słabych hasłach. Dostępne są również inne informacje o sprzęcie, między innymi numer seryjny – co jest bardzo przydatne w przypadku audytów i inwentaryzacji.
Narzędzie zarządza poprawkami dla systemów operacyjnych, aplikacji innych firm i przeglądarek internetowych. LanGuard jest kompatybilny z systemami operacyjnymi Microsoft®, Mac OS X® i Linux®. Automatycznie pobiera brakujące łatki i przeprowadza aktualizacje. Zapewnia również obsługę zarządzania poprawkami innych firm, jak np. Apple QuickTime®, Adobe Flash® Player, Java® Runtime i wielu innych. Automatyzuje łatanie luk dla najpopularniejszych przeglądarek internetowych, w tym Mozilla Firefox, Google Chrome™, Apple Safari® czy Opera™. Dzięki powyższemu zadbamy o swoje bezpieczeństwo, ale także naprawimy błędy oraz usprawnimy działanie oprogramowania, z którego korzystamy na co dzień.
Raportowanie
GFI LanGuard zawiera moduł raportowania, który umożliwia generowanie raportów tekstowych i graficznych na podstawie informacji uzyskanych ze skanów bezpieczeństwa sieci. Wybór predefiniowanych form raportów jest bardzo szeroki. Dostępne są zarówno raporty bardziej techniczne, przydatne dla personelu IT, jak i raporty wykonawcze, zawierające nieco mniej szczegółów technicznych i skupiające się bardziej na ogólnych statystykach – jest to rodzaj raportów niezwykle przydatnych dla działów audytu lub kadry zarządzającej. Bardzo istotna jest też możliwość wygenerowania raportów dotyczących zgodności z regulacjami prawnymi jak HIPPAA, PCI DSS czy ISO/IEC 27001. Możemy wygenerować je w popularnych formatach: PDF, HTML, XLS, XLSX, RTF i CSV.
Praca zdalna
Ostatnio często zdarza się nam wykonywać swoje obowiązki zdalnie, przebywając poza firmą. Dzięki webowej konsoli LanGuard możemy z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu sprawdzić pulpity, które dostarczają informacji związanych z problemami, brakującymi poprawkami lub aktualizacjami, lukami w zabezpieczeniach i innymi ważnymi informacjami, które zapewniają wgląd w stan bezpieczeństwa całej sieci. Istnieje możliwość nadawania prawa dostępu do konsoli, wybierając odpowiednie role, które w zależności od wyboru ograniczają lub rozszerzają możliwości jej użytkowania.
Czytaj też
Podsumowując, GFI LanGuard to rozwiązanie do zarządzania poprawkami i audytu sieci, które umożliwia łatwe zarządzanie i utrzymanie ochrony urządzeń w sieci lokalnej. Działa jako wirtualny konsultant bezpieczeństwa, który dostępny jest na nasze żądanie. Skrojony jest na miarę każdego przedsiębiorstwa i pozwoli w sposób bezpieczny rozwijać firmę, nie uszczuplając zbytnio budżetu.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Bakotech