Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Cyberatak na szpital. Trwają negocjacje z hakerami

Cyberatak na szpital skończył się żądaniem okupu
Cyberatak na szpital skończył się żądaniem okupu
Autor. Brandon Holmes/ Unsplash/ Domena publiczna

W ostatnim tygodniu sierpnia doszło do cyberataku na system IT paryskiego szpitala. Francuska policja ma teraz „negocjować z hakerami”. Chodzi jednak o zyskanie czasu, a nie o zapłatę okupu za atak ransomware.

Reklama

Według "Le Parisien" francuska jednostka policji Groupe d'Intervention de la Gendarmerie Nationale (GIGN) miała negocjować z hakerami po tym, jak żądali oni okupu po ataku ransomware na jeden z paryskich szpitali. Do zdarzenia miało dojść w ostatnim tygodniu sierpnia, o czym informowaliśmy na naszych łamach.

Reklama

Zdaniem dziennika, z początkowej kwoty 10 mln euro, francuska jednostka żandarmerii wojskowej miała wynegocjować 1 mln euro. Komunikacja z cyberprzestępcami ma odbywać się za pośrednictwem usługi mailowej Protonmail.

Czytaj też

Szpital nie zapłaci okupu

Już kiedy wyciekły informacje o cyberataku, dyrektor szpitala oświadczył, że placówka nie ma zamiaru płacić okupu. Cytowany przez francuski dziennik, swoje zdanie podtrzymuje. Chodzi raczej o zyskanie czasu, by eksperci od cyberbezpieczeństwa mogli zwalczyć skutki oprogramowania ransomware i odzyskać kontrolę nad systemem IT szpitala.

Reklama

Jak podaje RFI , cyberatak wpłynął na drastyczny spadek liczby przyjętych w tym szpitalu pacjentów, a personel musi pracować w systemie analogowym, bez możliwości korzystania z komputerów. Szacuje się, że przejście ze świata cyfrowego do „papierowego” kosztowało już około 2 mln euro. Powrót do "pełnej normalności" może zająć od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.

Na razie podejrzenia padają na grupę Lockbit, która stała m.in. za podobnymi atakami, ale w Stanach Zjednoczonych.

W latach 2021-2022 Francja miała przeznaczyć 25 mln euro na przeciwdziałanie cyberzagrożeniom w placówkach ochrony zdrowia. W związku z incydentem ogłoszono, że szpitale zostaną zasilone dodatkową kwotą w sumie 20 mln euro na ochronę danych.

Inwestycja w cyfryzację szpitali

Na początku kwietnia br. Ministerstwo Zdrowia i Kancelaria Premiera zapowiadały, że planują przeznaczyć pół miliarda złotych na wzmocnienie cyberbezpieczeństwa placówek medycznych.

Wysokość wsparcia zależałaby od kontraktu z NFZ i wynosiłaby od 300 tys. do 900 tys. zł. Zainteresowanie problemem pojawiło się po głośnym cyberataku na Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, do którego doszło w połowie lutego br.

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama