Reklama

Grupa przestępcza wyłudzała opłaty parkingowe w 9 województwach

Autor. Rakoon/commons.wikimedia.org/CC0 1.0

CBZC zatrzymało kolejnego podejrzanego w sprawie fałszywych należności za nieopłacone parkowanie. Grupa przestępcza działała na terenie 9 województw.

Jak informuje CBZC, w kwietniu 2024 roku członkowie grupy przestępczej włamali się do systemu obsługującego strefę płatnego parkowania. W 6 dni wygenerowali 1102 fałszywych wezwań do zapłaty za nieuregulowany parking.  Według ustaleń policji, 274 osoby przelały pieniądze na fałszywe konta bankowe, które widniały na zawiadomieniach. Jedynie 111 poszkodowanych odzyskało swoje środki.

Grupa przestępcza działała na terenie 9 województw (zachodniopomorskie, mazowieckie, wielkopolskie, dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie, warmińsko-mazurskie oraz opolskie).

W ramach śledztwa CBZC współprowadzonego z Prokuraturą Regionalną w Szczecinie, zatrzymano 6 osób, a także zabezpieczono środki w wysokości ok. 362 tysięcy złotych.

W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że jeden z podejrzanych w roku 2024 zrealizował na rachunku bankowym 4120 transakcji na łączną kwotę ponad 393 tys. złotych. Środki finansowe z działalności przestępczej lokował na kryptowalutowym kasynie internetowym, przez które przeszło ponad 1,7 mln amerykańskich dolarów” - czytamy w komunikacie CBZC

Social media to kolejny kanał przestępczej działalności

Oprócz włamania do systemu strefy płatnego parkowania, grupa nielegalnie uzyskiwała dostęp do kont na platformach społecznościowych i podszywała się za ich właścicieli, wyłudzając od rodziny czy znajomych pieniądze. Na prośbę o wsparcie finansowe od podszywających się oszustów nabrało się ponad kilkaset osób.

Według informacji podanych przez Prokuraturę Regionalną w Szczecinie, przestępcy nielegalnie uzyskali dostęp do „baz danych i loginów oraz haseł adresów poczty elektronicznej szeregu osób”, co umożliwiło im logowanie na platformę społecznościową.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

WYCIEKI DANYCH z firm. JAK ZAPOBIEGAĆ wynoszeniu danych przez pracowników?

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama