Cyberbezpieczeństwo
Gigabajty cyber wiedzy – już 4 grudnia kolejna edycja AGH Cyber Kampusu!
AGH Cyber Kampus to solidna dawka wiedzy o karierze w sektorze cyberbezpieczeństwa. Inicjatywa skierowana jest nie tylko do osób dopiero rozpoczynających przygodę z cyberbezpieczeństwem, zwłaszcza studentów i pasjonatów, ale także wszystkich, którzy już są na bardziej zaawansowanym etapie zgłębiania tajników świata cyber. Udział w wydarzeniu jest darmowy! Zobaczcie, co Was czeka.
Patronat medialny
AGH Cyber Kampus 2.0 to kolejna, już druga, odsłona wydarzenia, które w tym roku będzie trwało 2 dni. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w zawodach Capture The Flag, warsztatach future literacy oraz wykładach, prezentacjach i warsztatach dedykowanych rozwojowi ich wiedzy oraz kariery. Wydarzenie na celu ma również umożliwienie poznania kierunków rozwoju w branży cyberbezpieczeństwa jak i nawiązania pierwszych znajomości biznesowych.
Agendę wydarzenia zbudowaliśmy tak, aby odpowiadała na potrzeby naszej grupy odbiorczej, a zarazem przedstawiała szeroki wachlarz możliwości rozwoju oraz pracy w cyberbezpieczeństwie. Pojawią się więc tematy związane z rozpoczęciem kariery w różnych sektorach: publicznym, prywatnym i akademickim, ale też będzie można posłuchać m.in. o: grupach APT, łamaniu haseł, ciemnej stronie IoT, czy Pegasusie
– mówi prezes Klastra #CyberMadeInPoland Łukasz Gawron.
AGH Cyber Kampus – CAPTURE THE FLAG
Dla wszystkich młodych pasjonatów informatyki, którzy chcą sprawdzić swoje umiejętności na niestandardowych, programistycznych zadaniach przygotowano konkurs CTF, organizowany przez koło naukowe ZeroDay, działające przy Wydziale Informatyki AGH.
Udział w 8-godzinnym wydarzeniu to wyjątkowa okazja, by zmierzyć się z wyzwaniami z zakresu cyberbezpieczeństwa i sprawdzić swoje umiejętności w praktyce. Organizatorzy przygotowali zadania o różnym stopniu trudności, więc zapraszają bez względu na to, czy jest się początkującym entuzjastą cyber, czy ma się już za sobą doświadczenie w podobnych konkursach, warto spróbować swoich sił podczas AGH Cyber Kampusu.
Na uczestników czeka 18 zadań w 6 kategoriach: Web, Crypto, Reversing (rev), Pwn, Forensics, Misc, pizza i przekąski, a dla najlepszych przewidziane są nagrody pieniężne oraz upominki rzeczowe.
AGH Cyber Kampus – FORECASTING CHALLENGE
Podczas tegorocznej edycji AGH Cyber Kampus 2.0 organizatorzy chcą zaangażować i zainteresować tematyką cyber jak najszersze grono studentów. Dlatego dr Anna Maria Trawińska zaproponowała rozszerzenie programu o interdyscyplinarne warsztaty w formule future literacy: United in Cyber - Mapping Challenges.
„Akademia pełni rolę strategicznego partnera w formułowaniu odpowiedzi na wyzwania cyberbezpieczeństwa i w budowaniu bezpiecznego cyfrowego świata” – mówi pracująca w Centrum Cyberbezpieczeństwa AGH dr Anna Maria Trawińska. Jak dodaje: „Realizując międzynarodowy projekt SOCCER, odkrywamy jak różnie postrzegane są wyzwania cyber na uczelniach. Ciekawi jesteśmy, jak przyszłe wyzwania w obszarze cyberbezpieczeństwa widzą studenci”.
„Futures Literacy pomaga ludziom zrozumieć, dlaczego i jak wykorzystujemy przyszłość do przygotowywania się, planowania i interakcji z złożonością i nowością naszych społeczeństw” – mówi Katarzyna Ociepka-Miąsik, trenerka treandwatchingu, która wspólnie z dr Trawińską poprowadzą warsztaty dla studentów 3 grudnia.
Celem wydarzenia będzie podjęcie próby zmapowania wyzwań i trendów w obszarze cyber oraz wypracowanie kilku rekomendacji.
AGH Cyber Kampus – GIGABAJTY WIEDZY
Drugiego dnia wydarzenia, 4 grudnia, od 10:00 do 17:00 w budynku Wydziału Informatyki AGH, będzie okazja posłuchać wykładów i prezentacji przedstawicieli różnych sektorów: publicznego, wojskowego, akademickiego i prywatnego. Opowiedzą o tym, jak wygląda praca w ich branżach, jakie umiejętności są najbardziej cenione oraz jakie wyzwania czekają na specjalistów w obszarze cyberbezpieczeństwa.
„Stworzona przez nasz Zespół przestrzeń wydarzenia to szansa, by studenci zainteresowani karierą w branży cyberbezpieczeństwa, mogli porozmawiać bezpośrednio z przedstawicielami firm i organizacji partnerskich – to doskonała okazja, by dowiedzieć się o stażach, ofertach pracy czy po prostu posłuchać, jakie możliwości rozwoju czekają na spacjalistów cyber” – podkreśla prezes Klastra #CyberMadeInPoland.
Przypominamy, że zapotrzebowanie na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa jest ogromne, a Polska jest jednym z najbardziej zagrożonych działalnością cyberprzestępczą krajów na świecie. Wydany na początku 2024 roku raport Cyber Signals wskazuje, że chmurowe mechanizmy Microsoft wspierane sztuczną inteligencją wykrywają aż 2,5 miliarda prób ataków dziennie. Coraz większa liczba i zaawansowanie cyberataków, a także dynamiczny rozwój cyfryzacji w polskiej gospodarce, prowadzą do wzrostu zapotrzebowania na specjalistów w obszarze bezpieczeństwa cyfrowego.
Z danych zawartych w raporcie OECD „Building a Skilled Cyber Security Workforce in Europe” wynika, że od lutego 2020 roku popyt na ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa w Polsce rósł trzykrotnie szybciej niż na pracowników innych branż. W 2024 roku luka na rynku pracy w sektorze cyber osiągnęła nowy rekord i szacowana jest na 4,8 miliona brakujących specjalistów.
Misją organizowanego wydarzenia jest uświadomienie studentom, jak niezwykle ważnym dla funkcjonowania współczesnego świata jest obszar cyberbezpieczeństwa i pokazanie możliwości kariery w tej dziedzinie.
Udział w wydarzeniu jest darmowy, jednak obowiązuje rejestracja.
AGH Cyber Kampus to unikatowe wydarzenie organizowane przez Polski Klaster Cyberbezpieczeństwa #CyberMadeInPoland, Wydział Informatyki AGH, Centrum Cyberbezpieczeństwa AGH, a także Koło Naukowe ZeroDay i fundację TRY IT.
Strona wydarzenia i rejestracja: https://cybermadeinpoland.pl/agh\_cyber\_kampus/
Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Łukasza Smółki Marszałka Województwa Małopolskiego.
Partnerzy: Artixen, RCI, CBZC,HSBC, Motorola, Miasto Kraków, Unshade.
Patronaty medialne: CyberDefence24, Krakow.pl, Radio Kraków, Security Magazine, UJOT FM.