Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Dodatkowa ochrona przed kradzieżą tożsamości coraz bliżej

Fot. Fot. Towfiqu barbhuiya/Unsplash

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zapobiegania niektórym skutkom kradzieży tożsamości. To kolejny krok w celu wdrożenia przepisów mających zapewnić nam większą ochronę przed utratą ważnych danych.

O przyjęciu projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zapobiegania niektórym skutkom kradzieży tożsamości poinformował na platformie LinkedIn dyrektor KPRM ds. zarządzania systemami, Maciej Górski.

Na temat projektu ustawy pisaliśmy w grudniu ubiegłego roku. Wtedy informowaliśmy m.in. o tym, że zgodnie z nowym prawem pojawi się możliwość zastrzeżenia numeru PESEL.

Jak wskazywaliśmy, celem takiego rejestru zastrzeżeń miałoby być zapewnienie ochrony przed nieuprawnionym dostępem do rejestru czy zapewnienie integralności danych. To w tym rejestrze miałyby być dane o numerze PESEL, informacje o jego zastrzeżeniu czy o dacie jego cofnięcia.

Celem opisywanych działań ma być m.in. podniesienie poziomu bezpieczeństwa osób, którym skradziono dowód osobisty. Powinno to być także pomocne przy ewentualnym wycieku danych, w ramach którego znalazł się nasz PESEL.

Czytaj też

Marcowe poprawki

Z kolei w marcu br., po etapie opiniowania i konsultacji publicznych pojawił nowy projekt, w którym zawarto m.in. rozszerzenie o wypłaty gotówkowe w bankach oraz wprowadzono dodatkowy kanał zastrzeżenia w placówkach pocztowych.

Wtedy też Maciej Górski z KPRM wskazywał, że celem zmian miało być skuteczniejsze uderzenie w tzw. metodę oszustwa „na wnuczka" i „na policjanta". Więcej na temat tych zmian pisaliśmy w marcowym tekście znajdującym się tutaj.

Jak oszacowano w projekcie, w ciągu 10 lat na wprowadzenie rejestru zastrzeżeń przewidziano 36,54 mln zł z budżetu państwa.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze