Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Cyfrowy bunkier. "Ochronić dane przed hakerami"

Michał Włodarczyk, System Engineer z Dell Technologies Polska
Michał Włodarczyk, System Engineer z Dell Technologies Polska
Fot. Defence24

„Cyfrowy bunkier to rozwiązanie, które wyrosło z podstawowego backupu, gdzie ważnym elementem jest niezaprzeczalność (…) Ma nam dać pewność, że haker nie dostanie się do tego, co przechowujemy” - powiedział Michał Włodarczyk, System Engineer z Dell Technologies Polska.

Materiał sponsorowany

„W 2025 roku większość problemów związanych z cyberbezpieczeństwem może być wywołana przez błędy konfiguracyjne. Dlatego też warto stawiać na zaufanego partnera, który wie, jak wdrożyć odpowiednie urządzenia” – powiedział przedstawiciel firmy Dell Technologies.

Jego zdaniem, mówiąc o cyberbezpieczeństwie, mówimy o procesie składającym się z wielu elementów. „Bardzo dużo zależy od tego, w którym miejscu jest dana firma w tym procesie. Dla firm, które są na początku tej drogi mamy nasze serwery i macierze, które dbają o reduncjację” – powiedział ekspert.

„Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie backupu (…)” – dodał.

Czytaj też

Cyfrowy bunkier

W rozmowie dotknięto również tematu cyfrowego bunkra. Jakie jest jego zastosowanie?

„Cyfrowy bunkier to rozwiązanie, które wyrosło z podstawowego backupu, gdzie ważnym elementem jest niezaprzeczalność” – mówił Włodarczyk. „Elementem wdrożenia bunkra jest też sprawdzenie i nazwanie najważniejszych aplikacji, które mamy. Po drugie chodzi o stworzenie procedur, które mówią o tym, w jaki sposób bezpiecznie i szybko odtworzyć się i wrócić do normalnego działania” – kontynuował nasz rozmówca.

Co daje nam cyfrowy bunkier? Jak zauważył przedstawiciel Dell Technologies mowa tu o „niezawodności tego, co przechowujemy (…), a także pewności, że haker do tego się nie dostanie”.

Na czym polega Air-Gap będący pierwszym fizycznym elementem cyfrowego bunkra a także, co umożliwia narzędzie o nazwie CloudIQ? O tym wszystkim dowiemy się z materiału wideo dostępnego poniżej:

YouTube cover video

Rozwiązanie Dell Technologies Cyfrowy Bunkier otrzymało nagrodę redakcji CyberDefence24.pl w czasie gali Cyber24 Day. Więcej na ten temat możecie przeczytać w tym materiale.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze