Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Cyberprzestępcy wykorzystują śmierć królowej

Fot. Samuel Regan-Asante / Unsplash

Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCSC) Wielkiej Brytanii ostrzega przed nową falą ataków phishingowych, które wykorzystują śmierć królowej Elżbiety II. Cyberprzestępcy polują obecnie na osoby, które chcą wziąć udział w narodowych obchodach żałoby po zmarłej królowej.

W Wielkiej Brytanii pojawiła się nowa fala phishingu – ataków socjotechnicznych, których celem jest skłonienie ofiary do kliknięcia w fałszywy link, prowadzący albo do oddania przez nią swoich danych osobowych i dostępowych (np. do kont w usługach cyfrowych lub częściej, bankowości elektronicznej) albo do zainstalowania na jej urządzeniu złośliwego oprogramowania.

Czytaj też

Oficjalne ostrzeżenie przed hakerami

Przed nowymi atakami ostrzegło Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCSC) Wielkiej Brytanii, które wydało oficjalne zalecenia na temat tego, czego powinni w najbliższych dniach unikać internauci w Zjednoczonym Królestwie.

Jak czytamy, nowa fala phishingu wykorzystuje śmierć królowej oraz chęć wzięcia udziału w oficjalnych obchodach żałoby, w tym wizytację miejsc, w których na publiczny widok wystawiona ma być trumna zmarłej Elżbiety II.

Czytaj też

Stare schematy, nowe okoliczności

NCSC zwraca uwagę, że cyberprzestępcy od bardzo dawna wykorzystują metody polegające na oszukiwaniu swoich ofiar, np. w kwestii tego, że udział w wydarzeniu w rzeczywistości bezpłatnym jest możliwy tylko za opłatą.

W przypadku śmierci królowej również korzystają z tego schematu, przekonując swoje ofiary, że wizyta w miejscu publicznego wystawienia trumny królowej jest płatna, bądź też sugerując, że aby wziąć udział w oficjalnych obchodach żałobnych, trzeba pobrać specjalny bilet. Oczywiście wszystko ma być możliwe po kliknieciu w fałszywy link.

Czytaj też

Inne taktyki hakerów, które zostały spostrzeżone przez brytyjskie organy, to oferowanie specjalnych zniżek na przejazdy kolejowe bądź autokarowe do Londynu. W tym wypadku wykorzystywane są wizerunki marek przewoźników. Popularnym oszustwem jest także „oferta" noclegów w stolicy po atrakcyjnych cenach.

Tylko prawdziwe źródła informacji

Organy radzą, aby w kwestii uroczystości żałobnych osoby chcące wziąć w nich udział czerpały infromacje jedynie ze sprawdzonych źródeł oferujących dane na temat ich harmonogramu. W tym wypadku to witryny internetowe brytyjskiego rządu.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze