Reklama

Cyberbezpieczeństwo

CSIRT NASK ostrzega: oszuści podszywają się pod Inteligo PKO BP

Zdjęcie poglądowe / fot. Unsplash; Nahel Abdul Hadi

Internetowi oszuści podszywają się pod komunikaty bankowości elektronicznej Inteligo od PKO Banku Polskiego. Ich celem jest wyłudzanie danych do logowania do konta – ostrzegają eksperci zespołu CSIRT NASK.

Reklama

Cyberprzestępcy podszywają się pod różne usługi bankowości elektronicznej od dawna – tym razem jednak na warsztat wzięli Inteligo od PKO BP.

Reklama

Mechanizmy działania oszustów nie zmieniły się w stosunku do innych kampanii, realizowanych z wykorzystaniem wizerunku usług bankowych.

Fałszywe wiadomości o zagrożeniu

Tym razem Polacy dostają fałszywe wiadomości od hakerów, zawierające informację o rzekomej blokadzie konta bankowego z powodu odnotowania „podejrzanej aktywności".

Reklama

Czytaj też

Oszuści chcą skłonić ofiarę, aby kliknęła w zawarty w wiadomości link, który odsyła do kontrolowanej przez cyberprzestępców strony internetowej z panelem logowania do konta bankowego, który wygląda zupełnie, jak ten prowadzący do usług Inteligo.

Autor. CSIRT NASK

Po wpisaniu danych uwierzytelniających, które umożliwiają dostęp do konta, ofiara narażona jest na utratę nie tylko tych informacji, ale i wszystkich środków finansowych, które zawarte są na koncie.

Co zrobić, kiedy ulegliśmy oszustom?

Eksperci NASK radzą, aby w takiej sytuacji jak najszybciej skontaktować się ze swoim bankiem, a także zmienić hasło do bankowości internetowej.

Jeśli doszło do wyłudzenia środków finansowych z konta, fakt ten należy zgłosić na najbliższym komisariacie Policji – radzą specjaliści.

Czytaj też

O tym, jakie kampanie są obecnie realizowane przez cyberprzestępców w Polsce z wykorzystaniem wizerunku banków, informujemy w naszym serwisie na bieżąco .

Po więcej informacji można również sięgnąć na strony NASK-u , do czego zachęcamy.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama