Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Uwaga na nowe, niebezpieczne kampanie. Fałszywe SMS-y i maile z Ministerstwa Zdrowia

Cyberprzestępcy wymyślają nowe schematy kampanii, by oszukać użytkowników
Cyberprzestępcy wymyślają nowe schematy kampanii, by oszukać użytkowników
Autor. Lindsey LaMont/ Unsplash/ Domena publiczna

Okres wakacji to czas, kiedy czujność użytkowników jest nieco uśpiona, co dla cyberprzestępców jest doskonałą okazją. CSIRT NASK ostrzega przed dwiema nowymi kampaniami. Jedna z nich dotyczy SMS-ów, które za pośrednictwem linków chcą wyłudzić pieniądze, druga – na fałszywe maile z Ministerstwa Zdrowia.

Reklama

Pierwsza kampania prowadzona przez cyberprzestępców dotyczy rozsyłania SMS-ów o rzekomym zasubskrybowaniu płatnych usług w Wallpaperze. By „anulować subskrypcję” odsyłają oni do SMS-a z linkiem, który prowadzi na stronę z przyciskiem „Anuluj subskrypcję”.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Następuje wtedy przekierowanie na stronę płatności poprzez kartę płatniczą, która jest podpięta w aplikacji Google Pay lub Apple Pay użytkownika. Daje to oszustom możliwość kradzieży pieniędzy . Ostrzegamy, by nie klikać w linki otrzymane w wiadomościach (to generalna zasada, dotyczy nie tylko SMS-ów, ale także maili czy wiadomości wysłanych za pośrednictwem komunikatorów).

Czytaj też

Kampania na fałszywe maile od Ministerstwa Zdrowia

Inna fałszywa kampania opiera się na przesyłaniu maili , które pochodzą rzekomo z Ministerstwa Zdrowia i zawierają prośbę o podanie informacji na temat odbytych szczepień na COVID-19.

To oszustwo – cyberprzestępcy chcą w ten sposób uzyskać dane do logowania się do portalu, gdzie znajdują się dane pacjentów czy dokumentacja medyczna. Dodatkowo hasła wykradzione z tego serwisu mogą posłużyć do logowania się na innych platformach (dlatego zawsze przestrzegamy, by używać unikalnych haseł, najgorszą opcją jest posiadanie jednego hasła do wszystkich kont!).

Więcej na temat zjawiska phishingu i tego, jak się chronić oraz jakie zasady cyberhigieny stosować, piszemy w poniższych artykułach.

Czytaj też

Czytaj też

/Weryfikacja NASK/ NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama